V letošním roce se dostalo pod hranici kupní ceny 200 tisíc korun mnoho zajímavých ojetin vyrobených v letech 2008 a později. Právě tento rok byl zlomový, díky přechodu na nové modely s inovovanými technologiemi. Čas i mnoho najetých kilometrů ukázaly, že u některých vozů byly použité inovace k velkému prospěchu. Jaké ojetiny tedy vybírat?
Dnes už můžeme díky zkušenosti se stovkami až tisíci vozidel a podle informací ze servisů konstatovat, že vozy modelového roku 2008 a mladší běžně najíždějí 250 – 300 tisíc kilometrů bez velkých potíží či nadměrných servisních nákladů. To je dobrá zpráva pro všechny, kdo se letos chystají koupit ojetiny mladší sedmi let.
„Starší dieselové agregáty mívaly často potíže s filtry pevných částic, které se ve své době staly velkým strašákem pro mnoho kupujících. Například naftové motory TDCi u fordů měly ještě do roku 2006/2007 obvykle velmi citlivé vstřikování, u mnoha vozů kolabující už někdy kolem 150 – 200 tis. najetých kilometrů. To všechno z větší části zmizelo s příchodem nových generací vozů právě v letech 2007/2008,“ říká Aleš Zich ze společnosti Auto AZ Consulting, která se zabývá prověřováním ojetých vozidel před koupí.
Ve spolupráci s touto společností představujeme čtyři nejdůležitější modely, které budou tento rok podle našeho názoru patřit mezi nejprodávanější ojetiny v ČR.
1. Ford Mondeo (od roku výroby 2007)
Tento velký koráb silnic si získal na trhu ojetin velkou oblibu. Málokdy se po 3 – 4leté službě prodával s nájezdem nižším než cca 150 tis. km – tedy myšleno skutečným nájezdem – to, že na tachometru často vidíme zcela jiný údaj, než odpovídá skutečnosti, je záležitost jiná. Čas a naše prověrky však ukazují, že tohle auto zvládne bez výraznějších servisních zásahů najet kilometrů mnohem více.
Potíže se vstřikovači jsou i v nájezdech kolem 200 tis. km spíše ojedinělé, filtry pevných částic také fungují, a navíc dnes naleznete již mnoho firem, které filtry za přijatelných pár tisíc dokáží zregenerovat a vrátit do služby na mnoho dalších desítek tisíc km.
„U mondea s nájezdy kolem 200 tis. km se můžete typicky setkat s uvolněnými gumovými lůžky zadní nápravy, ale ani to není železným pravidlem. Rozvody se u motorů 2.0 TDCi mění ve 200 tis. km a není potřeba tento interval zkracovat. Spojky s dvouhmotovými setrvačníky běžně najezdí 200 – 250 tis. km. Pokud ovšem přijmeme fakt, že nějaké opravy na podvozku, výměna rozvodů motoru a spojka se setrvačníkem jsou v těchto nájezdech běžné, máme před sebou v podobě mondea velmi povedený vůz po všech stránkách,“ říká Aleš Zich.
Vozy z let 2008 s nájezdy kolem 180 – 240 tis. km se dnes cenově blíží k hranici 150 tis. Kč. Za 200 tis. Kč se dá koupit i auto z roku 2010 s nájezdem pod 200 tis. km. Ve své kategorii nemá v těchto cenách na trhu ojetin mnoho alternativ.
2. Škoda Octavia (po faceliftu od roku výroby 2009)
Letos můžete octavii po faceliftu koupit lehce pod 200 tis. Kč, a to i s osvědčeným naftovým motorem 1.9 TDI. I jeho nástupce, motor 1.6 TDI, je zajímavou volbou.
Naše zkušenost z praxe je taková, že najezdil-li tento motor alespoň 150 – 180 tis. km a šlape bez zaváhání, funguje pak ještě mnoho dalších desítek tisíc kilometrů. U nájezdů kolem 120 -180 tis. km bývá u octavií typicky hlučnější dvouhmotový setrvačník (u všech naftových motorizací octavie) a volnější některé silentbloky náprav.
U 1.6 TDI se občas objevují netěsnosti ventilových vík nebo těsnění vstřikovačů. Obvykle je to řešitelné v řádu několika tisíců korun. Celkově je octavia po faceliftu určitě zajímavá volba.
3. Kia Ceed (od roku výroby 2008)
Ve své kategorii je poměrně levným a přitom povedeným a spolehlivým autem. Jde o zajímavou, výrazně levnější alternativu ke Škodě Octavii. Ročníky 2008/2009 se dají koupit v cenách mezi 100 – 150 tis. Kč. Disponují spolehlivými a úspornými naftovými motory.
Občas se vyskytne hlučnější turbodmychadlo a někdy výraznější koroze podvozku či rámů a lemů dveří. Mezi 150 – 200 tis. Kč však můžete koupit vozy z let 2010 a mladší, které prošly povedeným faceliftem, a navíc v případě pravidelného servisu mohou být ještě 2 a více let v záruce výrobce, která byla a stále je u nových vozů nastavena na velkorysých 7 let. A Kia tuto záruku skutečně v praxi dodržuje. Kromě délky záruky platí obdobné informace i o koncernovém sourozenci Hyundai i30.
4. Citroën C5 (od roku výroby 2008)
Tento model se ještě loni pěkný od rozumného prodejce pod 200 tis. Kč koupit nedal. Letos už si tento zcela přepracovaný model oproti předchozí generaci ve výše uvedené ceně na trhu vyberete. „Optimální motorizací je pro C5 2.0 HDI, případně 2.2 HDI. Přijmout se však dá i s motorem 1.6 HDI, pokud dostával pravidelnou údržbu, zejména výměny oleje, a projde důkladnou prověrkou před koupí, kterou provádíme vždy velmi pečlivě“, dodává Aleš Zich.
Komfortem se mu v této třídě a ceně jiný vůz nevyrovná ani zdaleka. U více ojetých kusů se můžete setkat s výraznějším opotřebením některých prvků interiéru, obvykle se však jedná o estetickou záležitost, nikoliv funkční. U vozů s pneumaticko-hydraulickým pérováním je dobré v nájezdech kolem 200 tis. km počítat s možností potřeby výměny pružicích jednotek, tzv. koulí, a někdy i ložisek zadní kyvné nápravy.
Foto: AZ Consulting