Nechcete přijít o řidičák? Nejezděte, od ledna z vás bude opilec

Osobně patřím mezi řidiče, kteří se s trochou nadsázky bojí usednout za volant i po požití rumové pralinky. Přesto se u dechové zkoušky budu od prvního ledna klepat jako ratlík. Je totiž velká šance, že ačkoliv před jízdou zásadně nepiji, skončím před soudem.

Vydáno: 29.12.2008

Od Nového roku totiž začne platit novela silničního zákona, která ještě zvyšuje moc policie a hodnotu její výpovědi. Konkrétně se to týká dýchání na alkohol, kdy už není povinná vás po případném zjištění převézt na odběr krve. Zákon vás tak rovnou postaví před soud.

Přitom nezávislé testy jasně dokazují, že ač jsou testery na alkohol, které používá dopravní policie (tuším, že jde o typ Dräger 7410) opravdu špičkové, mohou se ve výsledcích mýlit řádově až o celá promile! Výsledek testu totiž může ovlivnit mnoho faktorů, jako je teplota, tlak, požité potraviny či nemoc testovaného.

Rozhodně nejsem pro zvedání tolerance alkoholu za volantem, přestože praxe na západ od našich hranic ukazuje, že by to neměl být velký problém.Češi jsou totiž nepoučitelní a neznají míru. Na druhou stranu nulová tolerance spojená pouze s dýcháním do přístroje je špatná kombinace.

Podle toxikologa Jaroslava Zikmunda navíc alkohol obsahuje celá řada běžných potravin a léků, které ale žádným způsobem nemohou ovlivnit řízení. Do problémů s policií se tak může řidič dostat po požití tyčinky Margot, kefírových nápojů, ústního spreje, kapkách proti kašli nebo třeba po vypití většího množství nealkoholického piva (které samozřejmě alkohol v malé míře také obsahuje).

Už vidím ty titulky méně seriózních deníků, které tak rádi vykřikují „opilec za volantem“. Bude jich od ledna přibývat, pokud nebude stanovena alespoň základní míra tolerance. Dát si malé pivo k obědu a za hodinu vyrazit se bude nyní rovnat ruské ruletě, protože každý jedinec odbourává alkohol jinou rychlostí a nemusí ji odhadnout. Přitom kvalita řízení po vypití malého piva není ani trochu ovlivněna. I nepatrné množství vám ale teď způsobí tahanice a nálepku opilce.

Pokud chce stát drakonicky vymáhat zákony, mělo by se to dít s jistou mírou tolerance k chybě přístroje. Politikům jde evidentně o to, aby si nahrabali statistiky nachytaných opilců. Přitom podle lékařů je obsah alkoholu v krvi do 0,2 promile irelevantní a je to i hranice pro přesnost dýchacích testerů. Jediným řešením proto je propustit řidiče, který nadýchá méně než 0,2. Ty co mají v krvi ale více, tvrdě potrestat.

Text: Jan Markovič

Galerie