Navrhoval Bugatti Veyron, teď se vrhne na Škodu

KabanOdcházejícího šéfdesignéra Škody Jense Manskeho vystřídá po dvou letech v jeho funkci Jozef Kaban. Stane se tak 1. února příštího roku. Kaban až do těď navrhoval vozy Audi. Za svůj vznik mu vděčí i superauto Bugatti Veyron.


Vydáno: 10.12.2007 

Jozef Kaban se narodil 4. ledna 1973 v Námestově na Slovensku. Po čtyřletém uměleckém studiu designu zahájil v roce 1991 studium produktového a průmyslového designu na Academy of Fine Arts & Design v Bratislavě.

V průběhu studia se zúčastnil designérské soutěže pro značku Škoda, vypsané koncernem Volkswagen. Umístění na druhém místě mu vyneslo možnost nastoupit přímo ve společnosti Volkswagen jako praktikant a později jako designér exteriéru. Pro společnost Volkswagen AG, kde pracoval až do roku 2003, jej objevil a podporoval Hartmut Warkuss.

V roce 1997 získal Kaban jako stipendista společnosti Volkswagen AG titul Master of Art v oboru Design vozidel na Royal College of Art (v této době byl prvním slovenským absolventem v historii Royal College of Art). Ještě v témže roce byl za studii vozu budoucnosti vyznamenán cenou Giorgio Giugiaro Award for Design Innnovation.

Od roku 1999 byl z pověření koncernu Volkswagen zodpovědný za vývoj designu snového sportovního vozu Bugatti Veyron, a to od prvního náčrtu až po zahájení sériové výroby.

Hledání nových výzev přivedlo Jozefa Kabana v roce 2003 z Wolfsburgu do Ingolstadtu ke značce Audi, kde byl zodpovědný za design různých sériových vozů a studií. Od roku 2006 je Jozef Kaban vedoucím Centra pro design exteriéru Audi.

Text: Redakce
Foto: Škoda Auto

Kaban

Galerie