Nabouráte, ale policii k nehodě nepřivoláte. Co potom?

Řidiči budou muset sami sehrát roli dopravních policistů a zjistit o nehodě všechny důležité údaje. To v případě, že začne platit nový zákon o policii. Občas to může být komplikované. Ministerstvo vnitra a pojišťovny se dohodly na tom, jak nově postupovat po dopravní nehodě. Nově by měli řidiči vyplňovat evropský formulář. Ten však nebude patřit do povinné výbavy vozidla.

Vydáno: 10.4.2008

Podle navrhovaného zákona by měli řidiči volat k nehodě policii jen, když škoda přesáhne 100 tisíc korun. Pokud bude nižší, sepíší škody a míru viny sami.

V určitých případech mohou nastat komplikace. Účastníci nehody se například nemusí shodnout na tom, kdo střet zavinil. V tom případě přesto vyplní formulář, který pak odevzdají pojišťovně. Ta viníka určí sama. V krajním případě může rozhodovat soud.

Může se také stát, že má jeden z řidičů podezření, že ten druhý před jízdou pil alkohol. „Důvodné podezření z požití alkoholu u druhého řidiče zakládá legitimní důvod přivolat policii, protože je dáno podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky,“ řekl iHNed.cz mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Pokud přivolaní policisté zjistí alkohol, výjezd platí viník nehody. Pokud se ale alkohol v dechu nařčeného nepotvrdí, pak bude policie požadovat peníze na volajícím. „U takového účastníka dopravní nehody by dokonce mohlo vzniknout podezření ze spáchání trestného činu křivého obvinění,“ upozornil Řepka.

Potíže mohou nastat i se zdravím některého z účastníků nehody. Zákon totiž ukládá povinnost přivolat policii v případě vážného zranění. Pod banální modřinou se ale může skrývat těžší zranění, na které může účastník přijít až později. V takovém případě by musela policie nehodu prošetřit dodatečně. „To je sice pro policii komplikované, ale dochází k němu i v současnosti a police si s ním ví rady,“ podotkl mluvčí.

Ačkoliv by se mělo postupovat podle evropského formuláře o dopravní nehodě, tento papír nebude rozhodně patřit mezi povinnou výbavu vozu. „Účastníci nehody mohou záznam napsat i vlastními slovy na list papíru, který oba podepíší,“ vysvětlil Řepka s tím, že euroformulář je praktičtější. Zajistí, že účastníci nehody na nic podstatného nezapomenou.

Text: Jan Markovič (Autor publikoval článek také na serveru iHNed.cz)

Galerie