Na zemní plyn jezdí v Česku tisícovka aut

Česká plynárenská unie minulý týden zveřejnila zprávu, v níž uvádí počty vozidel s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) v České republice. Čísla jsou to zajímavá: v Česku jezdí na stlačený zemní plyn přibližně 750 osobních a dodávkových vozů. Kromě nich tohoto pohonu využívá 213 autobusů, osm nákladních aut, čtyři vozidla svážející odpad, čtrnáct vysokozdvižných vozidel a dvě rolby.

Vydáno: 26.3.2008

Necelá tisícovka v České republice je ale zanedbatelné číslo v poměru k zemím, kde je pohon na stlačený zemní plyn nejrozšířenější. V Argentině na CNG jezdí 1,65 milionu vozidel, v sousední Brazílii toto palivo pohání 1,358 milionu aut a třeba v Itálii 412 tisíc. ČPU ale počítá s významným nárůstem počtu takto poháněných vozů v nejbližší době i u nás.

Budoucnost motorů: bionafta, vodík nebo hybrid?

Stlačený zemní plyn, který se v principu podobá u nás mnohem rozšířenějšímu LPG, patří mezi ekologicky šetrná paliva. S jejich podporou počítá i ministerstvo životního prostředí v novele zákona o silniční dani, v níž by jejího placení majitele vozů poháněných takovým způsobem zprostila. To by mohlo dalšímu rozšiřování aut šetrných k životnímu prostředí napomoci.

První půjčovna aut na zemní plyn nabízí Fiaty

Další rozšiřování CNG v České republice zpomaluje vyšší pořizovací cena aut s pohonem na CNG a především absence infrastruktury v podobě čerpacích stanic. Těch je v celém Česku zatím osmnáct. Do roku 2020 se plynárenské společnosti zavázaly vybudovat dalších 82 stanic.

Text: Redakce
Zdroj: iHNed.cz

Galerie