Na úklid sněhu v ulicích Brna chybí peníze

ÚklidKdyž ve městě napadne sníh, sypače a pluhy neprojedou zdaleka všemi ulicemi. Peněz na zimní údržbu je málo, a tak radnice vymýšlejí alternativní řešení. Například v Brně přibývá značek s upozorněním, že se komunikace neudržuje. Jiné zasněžené ulice úředníci považují za ošetřené – posyp se tam prý rozjezdí z okolí.


 

Vydáno: 10.11.2007 

„Podněty k zařazení ulice na seznam neudržovaných komunikací nám dávají jednotlivé městské části,“ řekl iDNES.cz mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Podle čeho úředníci rozhodují, kde v zimě nechají led a sníh? „Podle zákona tam spadají silnice, na nichž není provozována osobní linková doprava a na nichž není nutno pro jejich nepatrný dopravní význam vykonávat zimní údržbu,“ vysvětlil Žára.

Seznam neudržovaných ulic se každý rok rozrůstá. Podle starosty městské části Brno-sever Leo Venclíka za to může nedostatek peněz. „Pokud peníze od města nedostaneme, tak musíme některé služby pro občany omezit,“ krčí Venclík rameny nad úspornými opatřeními.

Rozpočet pro letošní rok podle něj některým městským částem peněz dokonce ubral. „Přitom mají zajistit to, co v minulém období,“ stěžuje si starosta.

Nejméně udržovaná městská část
Při pohledu na seznam neudržovaných ulic, který brněnský magistrát poskytl redakci, je patrné, že městská část Brno-sever má s financemi na údržbu asi největší problémy.

Zatímco jiné radnice zlomily hůl jen nad několika ulicemi (Brno-jih nad osmi, Královo Pole nad třemi), v městské části Brno-sever se varovná značka „Komunikace se v zimním období neudržuje“ letos objevila v 69 ulicích.

„Netvrdíme, že se ta komunikace nebude vůbec udržovat. Jen upozorňujeme na to, že údržba bude omezená a občané se tomu musí přizpůsobit,“ říká Venclík. Loni podle něj stála zimní údržba v jeho čtvrti tři miliony. Sněhu ale mnoho nebylo. Pokud přijde tuhá zima, tři miliony mohou zmizet za měsíc.

O seznam neudržovaných silnic může občan požádat radnici elektronickou poštou. Ta mu i zdůvodní, proč vybrala právě je. „Lesnická, Černopolní a Durďákova jsou udržovány – posyp z nich se rozjezdí i do ulic Muchova, Lužova a Trávníky,“ vysvětlila čtenáři iDNES.cz v e-mailu pracovnice úseku vztahů k veřejnosti části Brno-sever.

Sníh lidem dopřeje i Praha

Obdobná situace je v hlavním městě. Technická správa komunikací se stará o 2 295 kilometrů z celkových 3 790 kilometrů pražských komunikací. Oranžové vozy ale v zimě neposílá všude – více než čtyřem stovkám kilometrů ulic se vyhnou.

Praha letos vyhradila na údržbu 380 milionů korun, stejně jako před loňskou mírnou zimou.

Text: Jan Markovič (autor článek publikoval také na serveru iDNES.cz)

Galerie