Mladá Boleslav nabídla Škodě finanční pomoc. Ta odmítla

Automobilka Škoda odmítla pomoc mladoboleslavské radnice kvůli hospodářské krizi. Novináře o tom informoval primátor Raduan Nwelati. Město připravovalo plán na pomoc automobilce především proto, že v jejím místním závodě dělá zhruba 20 tisíc lidí, a Mladá Boleslav je tak na ní velmi závislá.


Vydáno: 28.1.2009

„Škoda zhodnotila svoji finanční situaci a zjistila, že zatím nemá žádný problém, tak tu nabídku odmítla. Samozřejmě to, že Škoda je v dobré kondici, mne těší. Na druhou stranu při jednání bylo řečeno, že pokud by se situace změnila, tak nabídka města ke spolupráci trvá,“ řekl Nwelati. To potvrdil i mluvčí automobilky Jaroslav Černý: „Momentálně jsme tento projekt neshledali jako aktuální,“ řekl v úterý.

Podrobnosti k nabízené pomoci prostřednictvím projektu PPP, tedy spolupráce soukromého a veřejného sektoru, nechce město ani Škoda Auto nyní upřesňovat. Primátor však již dříve uvedl, že by projekt Škodě přinesl 1,5 až dvě miliardy korun.

Ke spolupráci města s firmou přesto dojde

Představitelé Boleslavi a automobilky se ovšem prý domluvili na jiných formách spolupráce, a to například na vzájemné informovanosti s ohledem na projekt krizového centra. Město zahájí provoz tohoto centra pro lidi postižené dopadem ekonomické krize od pondělí 2. února. Automobilka již poradenská centra má.

„Dohodli jsme také těsnou spolupráci Škody Auto s městem při jednáních na vládní úrovni o možných vládních investicích na území města. Dohodla se i koordinace při sponzorování různých kulturních a sportovních aktivit ve městě,“ dodal primátor.

Vedení Mladé Boleslavi již minulý pátek informovalo, že je připraveno poskytnout rodinám, ve kterých přišli o práci oba manželé, bezúročné půjčky až 200 tisíc korun. Pokud návrh schválí příští týden zastupitelstvo, začne město poskytovat půjčky v únoru.

Čtyřiačtyřicetitisícová Mladá Boleslav je na osudu automobilky závislá. Pokud je ve Škodovce zastavena výroba, projeví se to v celém městě, které se vylidní a ztrátu pak pociťuje i řada dalších mladoboleslavských obchodníků.

Zdroj: iHNed.cz
Foto: Zuzana Procházková

Galerie