Ministerstvo: Zimní gumy budou na D1 povinné pro všechny

Zimní pneumatiky budou letos na D1 povinné od 66. kilometru u Lokte po 162. kilometr u Velké Bíteše. Značky Zimní výbava se objeví 1. listopadu. Informoval o tom náměstek hejtmana Vysočiny Libor Joukl. Ministerstvo dopravy přitom ještě 6. řijna tvrdilo, že značka Zimní výbava bude platit jen pro nákladní vozy nad 7,5 tuny.

Vydáno: 15.10.2009

„Dohodli jsme se s ministerstvem dopravy, že toto řešení je nekoncepční. Pro letošek ještě zůstane, ale ministerstvo připraví změnu zákona a dalších norem tak, aby značka měla od příštího roku platnost pro celou republiku,“ řekl Joukl. S tím by podle něj měla souviset i drobná úprava požadované hloubky dezénu pro pneumatiky osobních automobilů. „Měla by postačovat hloubka kolem dvou až 2,5 milimetru,“ upřesnil Joukl.

Přesný počet míst, kde by mohla být na území kraje značka Zimní výbava umístěna, zatím Joukl neuvedl. Kraj vlastní desítky značek, loni jich rozmístil kolem 80.

Umístění značek musí schválit orgány veřejné správy. Jejich vyjádření by měl kraj mít k dispozici do začátku listopadu. Informace o umístění dopravní značky Zimní výbava na komunikacích kraje Vysočina budou postupně zveřejňovány na www.kr-vysocina.cz.

Značky přikazující řidičům jízdu se zimními pneumatikami se na dálnici D1 objevily poprvé loni 7. listopadu. Jejich instalace začala nejprve na úseku mezi Humpolcem a Jihlavou. Do konce minulého roku přibylo dalších 26 dopravních značek od Jihlavy do Velké Bíteše. Zimní pneumatiky tak byly povinné na téměř sedmdesátikilometrovém úseku dálnice D1 od 94. kilometru u Humpolce až na 162. kilometr do Velké Bíteše. Značky byly umístěny na křižovatkách a na nájezdových větvích dálnice.

Zdroj a foto: iHNed.cz

Galerie