Mini E: elektrická stylovka míří do Los Angeles

BMW se konečně odhodlalo do světa vypustit první fotografie a informace o nově připravovaném Mini E, které představí na autosalonu v Los Angeles už za měsíc. Půjde o první vůz Mini poháněný pouze na elektřinu. Automobilka plánuje od poloviny roku 2009 vyrobit 500 kusů.

Vydáno: 20.10.2008

Mini E pohání elektromotor, který přenáší sílu na přední kola. celkem jde o výkon 204 koní. Převodovka je jen jednorychlostní. I když jsme u elektromobilu zvyklí na vyšší výkonnostní hodnoty, Mini prý zvládne překonat stovku za 8,5 sekundy, což není zlé. Dojezd dělá zhruba 240 kilometrů.

Mini E používá stejný systém, jako například elektrický sporťák Tesla Roadster. Tedy, zadní místa (která jsou v normálním Mini stejně k ničemu), nahradila krabice plná baterek. celkem se jich do zadní části vozu schovalo 5088. Jde o články seřazené ve 48 modulech. Po ujetí uvedené vzdálenosti by měly být baterie znovu připraveny do 2,5 hodin po zapojení do zásuvky.

BMW si naplánovalo vyrobit jen sérii 500 kusů od poloviny roku 2009. Valná část z nich půjde do prodeje samozřejmě hlavně ve Spojených státech, kde elektrická vozidla zažívají touto dobou pořádný boom.

Text: Redakce
Foto: BMW

Galerie