Městská policie už nebude měřit rychlost na silnicích

Obecní a městské policie možná ztratí možnost měřit rychlost na silnicích. Změnu silničního zákona včera schválila sněmovna v rámci balíku legislativních změn souvisejících s reformou policie. Poslanci zároveň zakázali, aby rychlost vozidel měřily soukromé firmy. Než návrh vstoupí v platnost, musí ale ještě projít Senátem a musí ho podepsat prezident.

Vydáno: 26.6.2008

Taková změna by se pravděpodobně nelíbila obcím. Naopak řidiči může být vítána, protože už nebude měřit rychlost obec, která z pokut má zároveň má finanční prospěch. To často vedlo ke zneužívání této pravomoci. V tomto duchu se vyjádřil i bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc. „Byly to obce a městské policie, které výrazně zneužívaly tohoto institutu a měřily tam, kde měly možnost vybrat více peněz do městského rozpočtu, nikoli aby měřily tam, kde skutečně hrozí zranění a nějaké riziko,“ uvedl Tejc.

Naopak ministr vnitra Ivan Langer poslance kritizoval za zásah do pravomocí obecních policií, uvítal ale, že schválili zákon o policii a související balík legislativních změn. Ocenil například to, že zákon zbavuje policii povinnosti asistovat u banálních dopravních nehod.

Rozdíly oproti návrhům

Poslanci sebrali městským policiím možnost měřit rychlost na návrh poslance Jana Klase (ODS). Pro zrušení pravomocí městské policie při měření rychlosti hlasovalo 85 poslanců ze 159 přítomných. Klasův návrh podpořila většina sociálních demokratů a komunistů, ale také osm poslanců ODS, včetně ministra dopravy Aleše Řebíčka. Pro byli i dva lidovci a nezařazení poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka.

Na návrh bezpečnostního výboru poslanci také sebrali pravomoc měřit rychlost soukromým firmám. Vládní návrh jim přitom původně měl umožnit, aby kromě měření rychlosti i pořizovaly osobní údaje řidičů.

Současně s těmito změnami prošla i úprava limitu, který určuje výši škody, při které se musí k dopravní nehodě přivolat policie. Nyní musí řidiči dopravní nehodu policii hlásit v případě, že škoda přesahuje 50.000 korun, nově by měli policisté vyšetřovat jen dopravní nehody, u nichž vznikne škoda nad 100.000. Původně se plánovalo pokutování řidičů, kteří policii přivolají v případě nehody menší, nakonec by podle schválené verze zákona za výjezd policie platit neměli.

Zdroj: ČTK

Galerie