Megakoncern má zelenou: Porsche se spojí s Volkswagenem

Dozorčí rady výrobců automobilů Porsche a Volkswagen ve čtvrtek podpořily záměr vytvořit společný koncern. Cesta pro nový koncern VW-Porsche je podle šéfa Volkswagenu Martina Winterkorna volná. Nový velkokoncern pod vedením VW by se měl stát novou veličinou v automobilovém světě.

Vydáno: 24.7.2009

Winterkorn ve čtvrtek oznámil, že schválený záměr ještě musí být podrobně rozpracován. Jako další krok přijde jednání obou automobilek a společně do tří týdnů vypracují  „konečnou koncepci“ pro dosažení stanoveného cíle, uvedl Volkswagen. V již předjednané základní dohodě údajně jsou stanoveny možnosti dalšího postupu, napsal server Die Welt..

Podle Winterkorna vznikne společný koncern postupným převedením podílu VW na Porsche AG a následným sloučením Porsche Holdingu s Volskwagen AG. „Podobně jako už předtím Audi, se bude i Porsche pod střechou Volkswagenu samostatně vyvíjet a zachová si svou identitu,“ řekl Winterkorn.

Nový obří koncern se podle něj má stát „silovým polem“ světového automobilového průmyslu a Porsche v něm má zaujmout pozici jedné z deseti samostatných značek. Takový je plán spolumajitele Porsche Ferdinanda Piëcha, jenž je zároveň předsedou správní rady Volkswagenu a jeho bývalým generálním ředitelem. Do dosavadní devítičlenné koncernové skupiny patří i Škoda Auto.

Čtvrteční manévry odstartoval vyhazov šéfa Porsche

Dozorčí rada holdingu Porsche už nad ránem po mnohaměsíčním mocenském sporu rozhodla o odvolání šestapadesátiletého ředitele Porsche Wiedekinga. Jeho nástupcem má být dosavadní šéf výroby u Porsche a jeho chráněnec, osmačtyřicetiletý Michael Macht.

Členové dozorčího orgánu Porsche v čele s Piëchovým bratrancem Wolfgangem Porschem rovněž schválili navýšení kapitálu firmy o nejméně pět miliard eur (téměř 130 miliard Kč) a vyslovili se pro dokončení jednání o investici z Kataru. To má napomoci k oddlužení firmy a urovnat cestu k vytvoření společného koncernu s největším evropským výrobcem automobilů Volkswagen.

Wolfgang Porsche, jenž je podobně jako Piëch členem dozorčích rad obou automobilek, donedávna stál za Wiedekingem a byl proti vytvoření nového společného koncernu. Dnes prohlásil, že vidí další vývoj automobilky Porsche „pozitivně“.

Slovo dostane Katar

Arabský emirát Katar by měl podle informací agentury DPA v prvním kroku převzít 17 procent akcií Volkswagenu a po sloučení Porsche a VW by měl podíl podíl dosáhnout 19 procent.

Katar má kromě toho firmě se sídlem ve Stuttgartu poskytnout úvěr 750 milionů eur, aby mohla splatit půjčku ve stejné výši od VW. Mluvčí katarského investora odmítl tyto informace komentovat, napsala agentura Bloomberg.

Podle zdrojů agentury Reuters má Porsche prodat Kataru „méně než 25 procent“ akcií. Každopádně by to znamenalo, že hlasovací práva ve firmě poprvé v její historii získá někdo mimo dosavadní vlastnické klany Porschů a Piëchů, kteří stále kontrolují 100 procent akcií Porsche.

Zdroj: iHNed.cz
Foto: Archiv

Galerie