Lotus Exige Cup 260: radikální dieta

Lotus oznámil finální vylepšení a doplnění prvků k homologovanému Exgie Cup 260. Pro rok 2009 je připravena zeštíhlující kúra, která zachovává stejný výkon. To jen potvrzuje filozofii značky: lehčí je lepší. A co je nejlehčí to je nejlepší!

Vydáno: 9.10.2008

Odlehčovací kúra zahrnuje karbonovou dietu. Konkrétně jde o novou střechu s otvorem do kabiny spolu se zadním víkem kufru. Dále přední a zadní spoilery, sedadla nebo boční otvory před zadními koly. Další porce tohoto materiálu byla upravena pro novou spojku, zadní rám vozu.

Zajímavostí je, že karbon své použití našel jako akumulátor a navíc jako systém vedení vzduchu k turbodmychadlu. Místo skleněného zadního okna tu našlo své místo okno z polykarbonátu. A samozřejmě nemohou chybět nová kola z lehkých slitin.

Další částí kúry bylo odstraňování zbytečností. Konstruktérům přišlo na nic, aby jejich Exige měl zástěrky, koberečky a dokonce i vnitřní zpětné zrcátko. Vše muselo jít pryč. Co je ovšem vrcholem, je odstranění pístů z víka kufru. Výsledkem je snížení hmotnosti o 38 kg.

Abychom si to shrnuli. Tedy model pro rok 2009 pohání přeplňovaný 1,8litrový motor. Dokáže vyvinout 257 koní při vysokých 8000 otáčkách za minutu. Točivý moment se ustálil na 236 Nm a je k dispozici od 6000 ot/min. Volení toho správného rytmu jízdy umožňuje 6stupňová převodovka s odlehčenou spojkou. Lotus dostal také nové asistenty – Launch Control a kontrolu trakce, které jsme už mohli vidět v Lotusu 2-Eleven. Toto všechno váží pouhých 890 kg.

Na druhou stranu známe přísloví, že fantazii se meze nekladou. Sice u Lotusu to tolik neplatí, ale nějaký prostor pro individualizaci tu najdeme. Přiobjednat si můžete například klimatizaci nebo přebudovaný systém odhlučnění kabiny.

Tento vůz byl vyvíjen předně pro řidiče kteří mají už něco odježděného a také pro závodníky jak už název auta napovídá. Cena začínající ve Velké Británii na 45 tisících librách, což je zhruba 1,5 milionu korun, je rozhodně nezruinuje.

Text: Jan Heřmanský
Foto: Lotus

Galerie