Letní sezóna je tu. Přezujte a nechte si zkontrolovat auto

V dubnu se výrazně oteplilo, teploty vyskočily až ke dvaceti stupňům a silnice proudí auta na zimních gumách. Právě nastala chvíle nechat si přezout auto na letní v kvalitním pneuservisu. Pokud na jaře vyrazíte autem i dál za město, doporučujeme si nechat auto také zkontrolovat v autoservisu. Taková návštěva se dá spojit a ušetřit čas.

Začíná letní sezóna, co doporučujeme?

 • Zkontrolujte stav pneumatik z minulé letní sezóny. Pokud je hloubka dezénu v pořádku, přezujte na ně. Pokud klesl dezén pod 3 mm, doporučujeme začít přemýšlet o výměně, protože se začínají zhoršovat jízdní vlastnosti pneumatik, což prodlužuje brzdnou dráhu. A bezpečnost je nejdůležitější. Zákonem povolená hloubka dezénu je 1,6 mm, méně už mít nesmíte.
   
 • Správný pneuservis musí v každém případě udělat následující:
                  – vyvážení kol
                  – správně dotáhnout šrouby
                  – zkontrolovat tlak v kolech
                  – zkontrolovat stav ventilků (případně je rovnou vyměnit)
                   – a u již používaných pneu může prohodit jejich pozice.
   
 • Až půjdete na výměnu kol na letní, vybírejte raději odborný pneuservis. Pokud se pohybujete v Praze, doporučujeme Pneuservis Praha 5, který má otevřeno celoročně a kromě pneuservisu nabízí i služby autoservisu, takže vám dokáže pomoci i se závadami, které se mohly v zimním počasí projevit.
   
 • I když auto vypadá, že je v pořádku, nechte si ho zkontrolovat v servisu. Vážně. Letní gumy můžete mít skvělé, ale když vám nebudou bezchybně fungovat brzdy, elektronika (hlavně ABS i ESP) nebo nebudete mít dobré osvětlení, mohla být výměna kol zbytečná. Abyste neztráceli čas, je možné návštěvu pneuservisu a autoservisu spojit. I v takovém případě můžete navštívit pátou městskou část, Autoservis Praha 5 vám ušetří čas i peníze.

To vše možná vypadá přehnaně opatrně, ale příprava je vždy lepší, než splakat nad výdělkem. Nezapomínejme, že v letních měsících se na silnicích objeví mnoho svátečních řidičů, motorkáři a davy cyklistů. Navíc hustější provoz zavdává vyšší riziko nehody, to je statistika.

Dobrý technický stav a správné, neojeté obutí – to jsou nezbytné podmínky pro to, abyste dokázali zabránit případné kolizi.

Text: Redakce
Foto: Matěj Žovinec

Galerie