Leasing, úvěr, půjčka? Jak si koupit auto, na které zrovna nemáte

Češi v současnosti nakupují auta nejvíc v historii. Ročně se prodá skoro dvě stě tisíc nových aut a ještě víc ojetin. Ale ne každý má potřebnou hotovost: skoro polovina lidí si na kupované auto někde půjčí a splácí ho. Jak vidíte, půjčky se bát nemusíte — když budete na začátku opatrní.

S půjčkou na automobil se to má podobně jako u jakékoliv jiné půjčky. Rychlé peníze si můžete půjčit od banky, od nebankovní instituce nebo třeba komunitním financováním, byť i to hlídá finanční instituce. Důležité je zjistit si náklady na úvěr a také je potřeba podívat se na RPSN, tedy roční procentní sazbu nákladů.

Ale pamatuje na to, že jen málo věcí ztrácí svoji hodnotu tak rychle jako nové auto, byla by škoda vyhazovat víc peněz, než je nutně potřeba. Proto doporučujeme dobře vybírat.

Přemýšlejte a čtěte

Také si musíte položit pár otázek, jak budete chtít auto používat. Přemýšlejte, jak moc s ním jezdíte, do 10 tisíc kilometrů ročně se může víc vyplatit carsharing. Zvažte, jak často auto měníte. Když víte, že nové auto budete chtít za tři roky vyměnit za jiné, je nesmysl si pořizovat leasing na 5 let. Předčasné splacení může stát poplatky navíc. 

Také přemýšlejte, jak vysokou akontaci dáte na začátku, dříve leasingovky vyžadovaly aspoň 20 %, dnes mohou být někdy i nulové, to ale zase zvýší měsíční splátku. A také velmi důkladně čtěte všechny smlouvy.

A také doporučujeme: Nekupujte zbytečně předražené auto. I když najezdíte hodně, je možné, že stejnou službu zastane levnější auto, třeba slušná ojetina. To se týká i výbavy, většinu komfortních příplatkových prvků stejně nepotřebujete a v budoucnu bude víc elektroniky způsobovat víc problémů.

Možnosti financování auta

Leasing vs. spotřebitelský úvěr — Leasing je běžná forma financování nových aut s tím, že majitelem auta obvykle zůstává leasingová společnost až do úplného splacení. Se spotřebitelským úvěrem si půjčíte balík peněz a rovnou si auto koupíte, je hned vaše. Na druhou stranu leasing má výhody ve své jednoduchosti a dostupnosti, často už obsahuje zákonné i havarijní pojištění a má variabilní splátky. V obou případech si zkontrolujte, jak je pro vás půjčka výhodná.

Úvěr přímo v autobazaru — Ten spíš nedoporučujeme, často je poměrně drahý, protože autobazar je motivován víc svojí provizí než výhodností pro vás. Samozřejmě můžete natrefit na slušného obchodníka, takže si klidně nechte spočítat nabídku. Ale srovnávejte.

Půjčka od lidí — Služby jako Zonky poskytují poměrně dobré ceny za půjčky a fungují podobně rychle a jednoduše jako banky.

Nebankovní půjčky — Firem, které vám půjčí rychlé peníze na základě nebankovní půjčky, je na trhu řada. Kromě auta je můžete použít na cokoliv, ať už je to konsolidace půjček nebo rekonstrukce bytu. Jednou z těch solidních je Asisteam. Nezahltí vás papírováním a peníze na nové auto můžete mít během tří dnů na účtu.

Text: Redakce

Foto: Pixabay

Galerie