Lamborghini Murcielago LP670-4 SuperVeloce: více údajů, více fotografií

Model Murcielago patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co automobilový trh nabízí. Ovšem automobilka odhalila novou a vůbec nejsilnější verzi tohoto supersportu. Výkon byl navýšen a hmotnost byla naopak snížena. Co to znamená pro řidiče si asi domyslí každý sám. Máme pro vás kompletní fotogalerii a další detaily.

Vydáno: 11.5.2009

To nejdůležitější, tedy motor, zůstalo stejné. Jedná se o vidlicový dvanáctiválec V12 o objemu 6,5 litru. Různými úpravami mu bylo přidáno dalších třicet koní a výsledkem je hodnota maximálního výkonu 670 koní dostupná při 8000 ot./min. Vrchol točivého momentu je 660 Nm při 6500 ot./min.

Samozřejmostí je fakt, že hlava i blok válců jsou vyrobeny ze slitin hliníku a úhel mezi jednotlivými válci má ideální hodnotu 60°. Chybět samozřejmě nemůže ani variabilní časování ventilů. Vůbec celý systém sání byl upraven a stejně tak i ventily.

Samotnou kapitolou je snižování hmotnosti. Celkem bylo ušetřeno oproti verzi LP rovných 100 kg, přičemž 26 kg ušetřil nový výfukový systém. Ten dostal nový tvar a hlavně je vyroben z nových materiálů. Podlaha a velká část karoserie je vyrobena z karbonu. Sečteno a podtrženo, na jednu koňskou sílu připadá pouhých 2,3 kg váhy.

Na stovku se tak dostane řidič tohoto stroje už za 3,2 s a maximální rychlost je 342 km/h. Na výběr jsou dva různé aerodynamické pakety. Aeropack Wing obsahuje větší spoilery, což znamená stabilnější chování, ale také maximální rychlost pouhopouhých 337 km/h.

Obrovský výkon je přenášen prostřednictvím manuální šestistupňové převodovky na všechna kola. Jednotlivé nápravy jsou navíc doplněny diferenciály s omezenou svorností. Chybět nemohou ani karbonové brzdy. Vůz jezdí po pneumatikách Pirelli P Zero Corsa o rozměrech 245/35 ZR18 vpředu a 335/30 ZR18 vzadu.

V interiéru najdeme výhradně kombinaci karbonu a Alcantary. Její použití namísto klasické kůže přineslo spolu s dalšími úpravami také nějaké ty ušetřené kilogramy. Konkrétně by to mělo být 34 kilogramů. Cenu jsme bohužel v tiskové zprávě nenalezli. Musíme se spokojit pouze s tím, že zákazník dostane tříletou záruku.

 

Text: Redakce
Foto: Lamborghini

Galerie