Kvůli krizi končí první značka. GM zruší Pontiac

Jestli jste příznivci americké značky Pontiac, přejeme vám upřímnou soustrast. Vedení amerického koncernu General Motors se totiž rozhodlo, že ukončí výrobu vozů Pontiac a tím ušetří peníze na udržení vlastní existence. Krize si tak vybrala první oběť z řad automobilových legend.


Vydáno: 28.4.2009

Automobilka GM v pondělí informovala o svých plánech restrukturalizace, které jí mají pomoci získat od vlády peníze na záchranu. V důsledku úsporných opatření do konce příštího roku zruší 21 tisíc pracovních míst a ukončí výroba značky Pontiac.

Kromě propouštění sníží i počet svých dealerů o 42 procent, takže jejich celkový počet bude 3600. Původně přitom GM oznámila, že chce do konce roku 2014 mít 4100 dealerů, tedy dvě třetiny současného stavu.

GM loni hospodařila se ztrátou 30,9 miliardy dolarů a předloni prodělala dokonce 43,3 miliardy dolarů. Nový generální ředitel GM Fritz Henderson předminulý pátek uvedl, že automobilka má stále naději, že se jí podaří restrukturalizovat své aktivity bez soudní asistence. Dodal však, že se zvýšila pravděpodobnost, že bude muset požádat soud o bankrotovou ochranu před věřiteli.

Zdroj: iHNed.cz
Foto: Pontiac

Galerie