Kupujete ojetinu? Pozor na stočené kilometry, můžete mít problém na STK

O podvodech se stáčením kilometrů u ojetých aut se mluví už dlouho. Omlazená auta jsou nejen dražší, ale přinášejí i další rizika. Kvůli přísnějším kontrolám na STK může být se stočeným tachometrem v budoucnu problém i na technické kontrole.

Podle odhadů jsou na českém trhu v současnosti desítky tisíc aut, která mají stočené kilometry. Mezi nabízenými ojetinami je jich až 40 %, mezi auty dováženými ze zahraničí má dokonce až 60 % stočený tachometr.

Dražší a rizikovější auto

Když kupujete starší auto, máte tak dost vysokou šanci, že bude mít stočené kilometry. To bude nejen dražší, než by mělo vzhledem ke svému opotřebení — s tím pochopitelně souvisí i s dražší servis, protože více jeté ojetiny přinášejí neočekávané výdaje.

Kromě toho ale můžete mít v budoucnu i zásadní problémy na STK. Za poslední rok se kontroly výrazně zpřísnily a tento trend se jen tak nezastaví. Už dnes se eviduje a fotí stav tachometru, a v budoucnu se má ještě víc hlídat. V rámci celoevropského boje proti stáčení tachometrů s tím do budoucna počítá evropská směrnice, která bude platit i v ČR.

Co se stane, když technik STK najde v kolonce ujeté vzdálenosti číslo nižší než u předchozího protokolu z prohlídky? Můžete hádat. Nedá se čekat, že by takové auto technickou kontrolou prošlo jako způsobilé. A prokázat, že takové auto nebylo stočené, půjde opravdu hodně těžko.

Pomůže jen kontrola ojetin

Lepší než takovou situaci hasit (možná bez šance na úspěch) je jí předejít. Jedinou radou je při nákupu si auto důkladně prověřit, klíčová je kontrola VIN kódu. Naštěstí existují služby, které podle VIN nabízejíprověření historie aut. Evidují vývoj stavu tachometru, ale i servisní historii, záznamy o pojistných událostech a další informace.

Jedna z takových služeb je systém Autotracer na www.zkontrolujsiauto.cz. Ne že by v něm mělo každé auto kompletní historii, ale díky více než 1 miliardě záznamů je šance slušná. Ověřit si to můžete zdarma po zadání VIN. Teprve potom se můžete rozhodnout, zda využijete placené části systému a koupíte si všechny dostupné informace.

Ale naše doporučení je jasné: pokud nejsou informace o historii auta dohledatelné, což se stává zejména u ojetin ze zahraničí, je lepší takové auto nekupovat.

Text: Redakce
Foto: Archiv

Galerie