Kupujete automobil na splátky? Zbystřete!

Účelový úvěr na auto se stal jednou z nejsnazších cest, jak si pořídit automobil, aniž byste disponovali dostatečným množstvím prostředků. Ovšem není všechno zlato, co se třpytí.

Vydáno: 30.8.2012

Čtěte!

To nejmenší, co můžete udělat, abyste nepřišli takzvaně „na buben“, je přečíst si pořádně smlouvu, včetně poznámek a notoricky známých miniaturních písmenek. Pravidlo se samozřejmě týká i úvěrových smluv při koupi auta na splátky

Úrok vs RPSN

Mnoho lidí si neuvědomuje rozdíl mezi RPSN a úrokovou sazbou. Ta na první pohled může vypadat velice přívětivě, protože obvykle se pohybuje kolem deseti procent. Což ale neznamená, že úvěr přeplatíte o desetinu. V tomto ohledu vám více napoví RPSN – roční procentní sazba nákladů, která počítá i s administrativními poplatky, platbou za akontaci atp. 

Buďte soudní!

V případě, že se rozhodnete vzít si půjčku na auto, musíte doložit stálý zdroj svých příjmů a výpisy z vašeho účtu za poslední 3 měsíce. Poskytovatel úvěru díky nim dokáže posoudit vaši schopnost splácet, a pokud vaši bonitu neshledá adekvátní, úvěr vám zkrátka nepřiřkne. 

Ovšem vy sami nejlépe znáte své příjmy a výdaje. O formě financování vozu byste ostatně měli přemýšlet dříve než o jeho značce, barvě nebo výbavě. Pakliže víte, že přes „prvotní síto“ byste prošli, ale vaše finanční možnosti tak úplně nekorespondují s představami poskytovatele půjčky, najděte raději alternativní řešení (například půjčku v rodině).

Splácejte včas!

Za každou splátku, která neodejde včas, počítejte se sankcí. Společnosti poskytující úvěry mají sankce odstupňované, takže pokud jednou zapomenete, rozhodně to není konec světa. Ovšem v případě, že by se tento jev opakoval, poskytovatel přitvrdí a nákup vašeho automobilu na splátky se tak může pekelně prodražit. O nejzazší situaci, kterou je uvalení exekuce, ani nemuvě…

Text: Redakce
Foto: Stratos Auto

Galerie