Kupujeme ojetý kabriolet – na co si dát pozor?

Kabriolet sice přináší pro milovníky volnosti v pohybu jinou dimenzi řízení automobilu, zároveň však znamená různá omezení a specifika odlišující ho od vozů klasické koncepce. Při jeho nákupu je tak třeba se na tato specifika zaměřit. V tomto článku se vám s tím pokusíme pomoci.

Vydáno: 19.8.2010

Bod první: Vozy s plátěnou střechou nejsou vhodné na celoroční využívání, takže podléhají sezónnosti jak z hlediska cen ojetin (na jaře nejdražší, konec léta a podzim ceny výrazně klesají) tak z hlediska možnosti využití. V pozdějším podzimu a zimě je nutné mít pro automobil zastřešený úkryt.

„V českých podmínkách je garáž nezbytná celoročně, protože zloději to mají s plátěnou střechou jednodušší, stačí jim ostrý nůž a jsou neslyšně ve vteřině uvnitř vozu. Opravit proříznutou nebo jinak mechanicky poškozenou plátěnou střechu obvykle nelze a její výměna je značně nákladná.“ říká Aleš Zich ze společnosti Auto AZ Consulting, která se zabývá asistencí při nákupu ojetých vozů.

Také ochrana posádky při případné havárii spojené s převrácením vozidla není zdaleka na takové úrovni jako u vozů s pevnou střechou. Určitý mezistupeň nabízejí kabriolety s ochranným rámem umístěným za posádkou vozidla. Při koupi je nutné pečlivě zkontrolovat celkový stav plátěné střechy a bezchybnost mechanismu pro její skládání. Jakékoliv opravy této části jsou obvykle poměrně nákladné.

Bod druhý: Zajímavou alternativu nabízejí kabriolety vybavené tzv. hardtopem, neboli pevnou skládací střechou. Takový vůz kombinuje výhody kabrioletu a vozu s pevnou střechou. Je bez potíží provozovatelný celoročně a ochrana proti zlodějům i posádky při havárii je srovnatelná s vozy klasické koncepce. Jejich cena tolik nepodléhá sezónnosti. Na druhou stranu obvykle dosahují obdobných kilometrových nájezdů jako klasické vozy.

Bod třetí: Díky většímu vlivu ročního období na ceny těchto vozů můžete při správném načasování nákupu na podzim event. prodeje na jaře dosáhnout výhodného poměru nákupní cena/užitek/prodejní cena. Většina kupujících totiž podléhá klasické sezónnosti, takže kupují vysněné kabrio na jaře nebo začátkem léta.

Bod čtvrtý: Kabrio vzbuzuje dojem automobilu pro radost a tudíž se i velmi staré automobily prodávají obvykle s nízkým počtem najetých kilometrů. To je velmi lákavé a na první pohled logické. Na druhou stranu to dává větší prostor nepoctivcům k manipulaci a jejímu obhájení před kupujícím.

„V zahraničí a přímořských oblastech, odkud se k nám tyto automobily převážně dovážejí, jsou však často tyto vozy využívány celoročně a proto najedou poměrně mnoho kilometrů. Také riziko zamaskované nebo špatně opravené havárie je u těchto vozidel vysoké. Doporučujeme tedy opatrnost při nákupu a důkladné prověření deklarovaného nájezdu a celkového technického stavu odborníkem,“ upozorňuje Aleš Zich z Auto AZ Consulting.

Text: Auto AZ Consulting
Foto: ZaVolantem.cz

Galerie