Koncept Smart Forspeed: bez střechy, bez oken

Ekologický kabriolet pro dva není nejrozšířenější kategorií. Příspěvkem do ní je koncept Smart Forspeed, který se představil na autosalonu v Ženevě. Dvousedadlový vůz pohání elektrický pohon, nemá střechu, boční okna ani vnější kliky. Přední okno na tomto nekonvenčním vozidle nahradil plochý usměrňovač proudění vzduchu. Studii lze ale i zastřešit, a to impregnovanou plachtovinou, připevněnou na karoserii.

Vydáno: 15.4.2011

Smart Forspeed je poháněn elektromotorem s permanentním magnetem a výkonem 30 kW. Z 0 na 60 km/h vůz zrychlí za 5,5 sekundy, jeho maximální rychlost je 120 km/h. Při předjíždění může řidič tlačítkem aktivovat funkci Boost, čímž se krátkodobě zvýší výkon motoru o dalších 5 kW.

Energii dodává lithium-iontový akumulátor s kapacitou 16,5 kWh. Nabíjí se z běžné 220V zásuvky, na jedno nabití zvládne dojezd 135 kilometrů. Pro rychlé nabití z 0 na 80 procent kapacity akumulátoru postačí 45 minut. Dodatečnou solární elektřinu do vozu dodávají fotovoltaické články umístěné na usměrňovači proudění vzduchu.

Text: Redakce
Foto: Smart

Galerie