Koncept elektromobilu z Koreje: Kia Naim

Kia představila na autosalonu v Soulu nový elektrický koncept: Naim. Název pochází z korejštiny a v překladu znamená „kostka“. To je pro Korejce (a Japonce) typické, hranaté tvary mají v Asii rádi. Naim se chlubí několika novinkami, například absencí stěračů, které se Kia rozhodla nahradit vzduchovou tryskou. Nezvyklá je také absence zpětných zrcátek, které byly nahrazeny malými kamerami, přenášejícími obraz přímo do kabiny.

Vydáno: 10.4.2011

Pohon konceptu Kia Naim zajišťuje elektrický motor s výkonem 80 kW, maximálním točivým momentem 280 Nm a nejvyšší rychlostí 150 km/h.

Integrované baterie mají kapacitu 27 kWh, využívají moderní lithium-iontovou polymerovou technologii a jejich dojezd představuje cca 200 kilometrů. Plné nabití baterií potrvá pět a půl hodiny, ale v případě nedostatku času lze využít rychlý systém nabíjení, který za 25 minut dobije baterie až na 80% jejich celkové kapacity.

Sériovou produkci konceptu ale Kia neplánuje. Vůz nejspíše jen poslouží jako testovací vozidlo za účelem zdokonalení hybridní technologie.

Text: Redakce
Foto: Kia

Galerie