Kia Sportage dostane nový pohon všech kol Dynamax AWD

Korejská automobilka Kia Motors ve spolupráci se společností Magna zkonstruovala nový systém pohonu všech kol Dynamax. Podle vyjádření automobilky se jedná o „aktivní inteligentní pohon všech kol, který předvídá trakci“. Uvidíme, jak jí to věštění půjde. Nový pohon 4×4 jako první dostane nová generace modelu Kia Sportage, následovat budou další modely.

Vydáno: 14.7.2010

Nová, přicházející generace kompaktního SUV Kia Sportage je prvním z několika automobilů, které budou vybaveny novou generací aktivního pohonu všech kol s plynulou regulací své činnosti, jménem Dynamax.

Ten má být schopen předvídat potřebné zásahy na kola díky důkladnému monitorování jízdy. Díky tomu třeba zvýší boční zrychlení při jízdě v zatáčkách nebo cíleně omezí nedotáčivost či přetáčivost. Bude přizpůsoben i jízdě v náročném terénu.

Nový pohon všech kol má být také ekologický. „Pohon všech kol Dynamax přináší nejen více jízdní dynamiky a bezpečnosti, ale také nižší spotřebu paliva a produkci emisí,“ říká Kia ve své tiskové zprávě.

Jak Dynamax AWD funguje?

Systém pohonu Dynamax neustále komplexně monitoruje jízdní podmínky a díky tomu je schopen s předstihem aktivně předvídat potřebné zásahy systému pohonu všech kol. To je značný rozdíl oproti standardním systémům, které až následně reagují na vzniklou situaci spojenou převážně pouze se ztrátou trakce.

Pohon všech kol je účinně propojen s ostatními systémy vozu a v závislosti na aktuální jízdní situaci mění rozdělení točivého momentu mezi nápravy. Výkonným členem systému Dynamax je elektronicky řízená vícelamelová spojka s elektrohydraulickým aktivním členem umístěná před diferenciálem zadní nápravy.

Nový systém reaguje extrémně rychle, podstatně rychleji než standardní systémy. Výsledkem je bezpečné a zejména zcela předvídatelné chování automobilu.

Text: Redakce
Foto: Kia Motors

Galerie