Kia Ray: kupé nebo sedan? Atraktivní koncept je na světě

Sedan s křivkami kupé, takový je nový koncept Kia Ray, který se představil na autosalonu v Chicagu. Technicky je tato studie docela zajímavá: jedná se o plug-in hybrid s docela slušným výkonem a překvapivými technickými nápady. I proto ale vypadá spíš jako z říše snů, než z reálných úvah o sériové produkci. A to je docela škoda.


Vydáno: 12.2.2010

Když jsme o konceptu Kia Ray psali před pár dny – a tehdy jsme měli k dispozici teprve první fotky detailů – měli jsme jasno: tohle bude sportovní kupé. Jak jsme se mýlili! Nejnovější koncept z Koreje je totiž čtyřdveřový seda. Ale vypadá jako kupé. Pak se v tom vyznejte!

Koncept ale není zajímavý jen vizuálně. Kia totiž zkounstruovala plug-in hybrid, tedy auto se spalovacím motorem i elektromotorem, který je možné dobíjet ze zásuvky. A který navíc působí dost moderně.

Jen na baterie Kia Ray ujede něco kolem 80 kilometrů, což je docela hodně (současné hybridy dovedou sotva pár kilometrů, pokud jim to vůbec jejich konstrukce umožňuje). Elektromotor by přitom nemusel mít špatnou dynamiku, má totiž výkon 103 koní, což je opět, při srovnání se současnými hybridy, vysoké číslo. A když dojde šťáva v bateriích, zapne se spalovací motor s objemem 1,4 litru a výkonem 153 koní. Výkon přitom na kola žene bezestupňová převodovka CVT.

Netradičním detailem je potom vestavění solárních panelů do střechy. Ty mohou pohánět třeba světla nebo klimatizaci.

To všechno je sice hezké, ale o nějaké reálné podobě tohohle futuristicky vyhlížejícího konceptu si asi v dohledné době můžeme nechat jen zdát. Kia produkuje spíš menší levná auta pro masy, a neřekli bychom, že na tom bude v dohledné době něco měnit. Navíc koncept Ray opravdu příliš sériově nevypadá.

Text: Redakce
Foto: Kia Motors

Galerie