Kia Ceed ISG se systémem Stop and Start se začíná vyrábět

Korejská automobilka Kia v těchto dnech zahajuje výrobu nové verze úspěšného modelu Ceed. Ve své slovenské továrně v Žilině spouští Kia výrobu úsporného modelu Ceed ISG, jehož spotřeba by se měla v praxi snížit až o 15 procent.


Vydáno: 17.1.2009

Nedávno jsme informovali o tom, že Kia svůj úspěšný model Ceed vybavila systémem ISG (Idle Stop and Go), což není nic jiného, než populární systém Stop and Start, který v současnosti zažívá poměrně velký rozvoj u řady automobilek, a který jsme v praxi vyzkoušeli třeba u městského vozu Smart ForTwo MHD.

Jak systém funguje?

Systém ISG vypíná motor, jakmile řidič pustí nohu z plynu a sešlápne spojku v rychlosti pod 7 km/h. Přitom ale elektrické obvody v autě fungují, takže cestující nepřichází o klimatizaci nebo o rádio. Když padne zelená, stačí nohu sundat z brzdy a motor opět naskočí.

U dvou benzinových motorů, 1.4 a 1.6, které systém dostají nejdříve, Kia deklaruje šestiprocentní snížení celkové spotřeby. Nejvyšší úspory ale dosáhne Ceed ISG pochopitelně ve městě, kde má být spotřeba snížena až o patnáct procent.

Kdy se toho dočkáme?

Kia Ceed ISG bude nejprve k dispozici se dvěma benzinovými motory, čtyřválci 1.4 a 1.6, ke konci letošního roku se k nim ještě přidá výborný a úsporný diesel 1.6 CRDi. V roce 2010 můžeme tuto technologii čekat i u dalších modelů automobilky Kia.

První modely Kia Ceed ISG by se k dealerům měly dostat v průběhu následujících dvou měsíců.

Text: Redakce
Foto: Kia

Galerie