Kde jsou elektromobily dnes: vše co vás zajímá

Elektromobily mají mnoho kladů oproti klasickým spalovacím motorům. Mezi hlavní přednosti patří snížení hluku, vysoká spolehlivost vozidla a šetrnost k životnímu prostředí. Elektromobily v česku nejsou zatím moc rozšířené, ale jejich počet se rychle rozrůstá a stávají se budoucností individuální dopravy.

Elektromobilem je označeno vozidlo, které využívá elektromotor místo klasického spalovacího motoru. Mezi výhody elektromotoru patří především vysoká životnost a spolehlivost, ale setkáme se stále s vyšší cenou a omezeným dojezdem na jedno nabití.

V době ropné krize vzrostla poptávka po automobilech na elektřinu, rozšířila se síť dobíjecích stanic po celém světě a objevilo se mnoho nových modelů všech automobilek. Díky tomu již tyto vozy nejsou použitelné pouze do města, ale postupně se stávají plnohodnotnou alternativou klasických motorů.

 

Historie elektromobilů

Auta s pohonem na elektřinu existují už přes sto let. Již v roce 1880 proběhly první experimenty s elektromobily, především ve Francii a Velké Británii. Ve Spojených státech jich bylo do roku 1915 vyrobeno více než 35 000 a začátkem dvacátého století jezdilo v USA více vozidel na elektřinu, než automobilů se spalovacím motorem.

Elektrická vozidla měla mnoho výhod oproti klasickým automobilům a s maximální rychlostí cca 30 km/h byla prodávána jako ideální dopravní prostředek pro ženy. Nebylo nutné jejich motor roztáčet klikou a také u nich nebyl problém s řazením.

V roce 1912 zahájil Henry Ford výrobu vozidel se spalovacími motory za velmi dostupné ceny a tím započal postupný úpadek těchto aut na alternativní pohon.

Na našem území zkonstruoval Ing. František Křižík v roce 1895 elektromobil poháněný elektromotorem o výkonu 3,6 kW. Třetí verze již měla hybridní pohon, čímž se výrazně zvýšil dojezd. Další pokusy s auty přišly až v šedesátých letech, kdy ropná krize a hlavně špatné životní prostředí ve městech vedlo stát k odstartování vývoje prototypů. Prototyp byl sice vyroben, ale nakonec se neujal. Dále téměř až do devadesátých let u nás vyráběli tyto automobily pouze domácí kutilové.

V současné době je jednou z nejznámějších značek Tesla. Jeho základní cena se však pohybuje nad 1 500 000 Kč.

Výhody elektromobilu

● Tichý provoz je velkou výhodou oproti hlučnému spalovacímu motoru, v kabině řidiče je jeho provoz téměř neslyšitelný.

● Finanční úspora při provozu je významná, náklady se snižují na minimum díky cenám elektrické energie ve srovnání s benzínem či naftou. Také životnost brzd u těchto aut je výrazně vyšší, proto pravděpodobně největším výdajem bude doplnění běžných servisních kapalin.

● Síť nabíjecích stanic (mapa) se stále rozšiřuje. Možností zatím není tolik jako například u vozidel s přestavbou na LPG, ale dobít elektromobil je dnes již možné prakticky v každém větším městě.

● Dojezd učinil velký pokrok a s některými modely je možné dojet cca 400 km na jedno dobití.

● Elektromobil je téměř bezporuchový a pravděpodobně navštívíte autoservis jen pro běžné servisní práce.

 

Kde lze elektromobil dobít?

Největším provozovatelem dobíjecích stanic u nás je v současnosti společnost ČEZ, která provozuje kolem stovky dobíjecích stanic. Podle odhadů by v roce 2020 mělo být v provozu asi 500 až 1000 stanic, z nichž velká část bude rychlodobíjecích.

Mimo dobíjecích stanic můžete auto dobíjet i doma nebo v garáži, stačí obyčejná zásuvka. Někteří dodavatelé elektřiny už dokonce začínají nabízet speciální tarify pro majitele elektroaut, v rámci kterých je elektrický proud v noci, kdy akumulátor dobíjí většina lidí, o něco levnější než během dne.

Text: Redakce
Foto: Opel

Galerie