Kamiony čeká omezení. Nevyjedou v pátek odpoledne

Vláda pověřila ministra dopravy Aleše Řebíčka, aby vypracoval novelu, které bude navrhované omezení pro kamiony nad 7 tun obsahovat. Premiér Mirek Topolánek bude o problému jednat se sdružením automobilových dopravců Česmad Bohemia, které proti omezením protestuje.

Vydáno: 5.9.2008

„Jsme zklamáni z toho, že se to vůbec na vládu dostalo, přestože se s námi premiér předtím vůbec nesešel. Nicméně je pověření premiéra, aby s námi jednal. Necháme si od něj říci přesně, co se na vládě dohodlo.

Zprávy, které nyní Zelení vypouštějí, jsou jednoznačně ovlivněny tou předsjezdovou aktivitou jejich předsedy. Pro nás je i třeba jen hodina v pátek naprosto nepřijatelná,“ reagoval na dotaz serveru iHNed.cz mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix.

Bude-li zahájen legislativní proces, tak to bude důvodem ke svolání krizového štábu. „Je téměř jisté, že by pak došlo ke stávce kamionů v České republice,“ upozornil Felix.

Česmad Bohemia je největším sdružením dopravců, podnikajících ve vnitrostátní i mezinárodní nákladní a osobní silniční dopravě. V současné době sdružuje přes 2 000 podnikatelských subjektů s téměř 20 000 vozidly.

Bursík: Chceme plynulejší dopravu

 

„Je důležité, abychom zajistili plynulejší dopravu,“ řekl ministr životního prostředí Martin Bursík.

„Náš návrh se opírá o celou řadu studií. Ty například ukazují, že v pátek vzroste intenzita dopravy o 15 procent. Statistika nehod se zvýší o 20 procent a počet mrtvých dokonce o 40 procent oproti ostatním dnům v týdnu,“ vysvětlil Bursík.

Podle Bursíka je také důležitá harmonizace omezení s okolními zeměmi. „Naši sousedi už taková omezení mají. Chceme proto zabránit tomu, aby se na hranicích tvořily kolony,“ dodal ministr.

Páteční zákaz jízdy kamionů se také podle něj váže na pracovní režim řidiče. Odmítá i kritiku, že je pro kamiony připraveno málo parkovacích míst. „Je jich 1233. Toto číslo se dá pouhým přeznačením rozšířit na 2205,“ řekl Bursík.

Text: Jan Markovič, Tomáš Králíček (autoři publikovali článek také na iHNed.cz)

Galerie