Japonec projel celý svět. Jeho auto poháněl kuchyňský olej

Japonskému fotografovi a dobrodruhovi Shusei Yamadovi se podařil husarský kousek. Uskutečnil cestu kolem světa ve svém terénním autě, které ale používalo skutečně unikátní palivo: poháněl ho totiž použitý kuchyňský olej. Nyní je autor a uskutečnitel šíleného nápadu na cestách po své vlasti.

Vydáno: 11.6.2009

Myšlenka ekologického cestování Biodiesel Adventure Tour vznikla v roce 2005. Shusei Yamada chce díky ní zvýšit všeobecný zájem o bionaftu a alternativní pohonné hmoty. „Chtěl bych ukázat, že člověk dokáže vyrobit prostředek proti globálnímu oteplování a přispět tak k ochraně životního prostředí,“ řekl japonský dobrodruh.

Jeho největším úspěchem je nepochybně cesta okolo světa, na kterou se vydal 5. prosince 2007 z Japonska. Po krátké přestávce v Kanadě pokračoval napříč USA, potom skrz Evropu, Afriku, střední Asii až do Ruska. Odtud se 1. prosince 2008 přeplavil zpět do Tokia. Za 360 dní se mu podařilo ujet 47 853 kilometrů jen za použití kuchyňského oleje.

Jeho auto je totiž vybavené speciálním agregátem schopným upravit použitý kuchyňský olej na bionaftu. Funguje na základě filtrovací technologie Lewatit od německé společnosti Lanxess.

Zdroj: TZ Seesame
Foto: Seesame

Galerie