Jaké koupit pneumatiky pro vaše SUV? Nešetřete na nich

Jezdíte se svým SUV jen po asfaltu, nebo sem tam zavítáte i mimo silnici? Výběrem správné pneumatiky si zajistíte vysoký jízdní komfort a schopnost dopravení z bodu A do bodu B na daném povrchu. Péče, kterou pneumatikám věnujete, pak dokáže prodloužit jejich životnost až o 100 %.

V první řadě si pořiďte pneumatiky, které jsou vhodné pro terén, po kterém jezdíte většinu času (lépe řečeno většinu kilometrů). Na vhodnost stávajících pneumatik nespoléhejte u nového ani ojetého auta. I nová městská SUV jsou prodávána s pneumatikami určenými do městského provozu a na nezpevněných komunikacích tak můžete mít problém dopravit se z bodu A do bodu B. U ojetého vozu je „riziko“ nevhodnosti pneumatik ještě vyšší.

Jaké pneumatiky do terénu?

Pokud jde o členění pneumatik podle terénu, do kterého jsou určené, setkáte se s těmito označeními:

– A/T (all terrain)

– M/T (mud terrain)

– H/T (highway/terrain)

Pneumatiky s jednotlivými označeními se nejenže hodí do jinak přístupného terénu, ale také se jinak chovají na asfaltovém povrchu. Více o problematice těchto označení se dočtete na blogu společnosti Continental.

Důležité jsou i další parametry

Samozřejmě existují propastné rozdíly mezi pneumatikami v rámci jednoho označení. Při výběru pneumatiky tak věnujte pozornost tomu, jak se daný produkt umisťoval v nezávislých testech (nejznámějšími srovnáními jsou zřejmě ty z dílny německého auto-moto klubu ADAC).

Rovněž si zkontrolujte, v jakých testech daná pneumatika excelovala či naopak propadla (myšleno v testech jízdy na různých druzích komunikace, testech vlivu na spotřebu paliva, opotřebení, hluku apod.).

Na pneumatikách nešetřete ani ve smyslu rychlostního indexu. Pokud si pořídíte pneumatiku s rychlostním indexem např. Q či R (tyto pneumatiky jsou navrženy pro maximální rychlost 160 km/h resp. 170 km/h), přičemž vozem jezdíte i rychlostí kolem 200 km/h, riskujete rychlou deformaci pláště a výrazně tak zvyšujete riziko velmi vážné dopravní nehody. Pro rychlost kolem 200 km/h se hodí pneumatiky s rychlostním indexem U či H.

O pneumatiky je třeba pečovat

Vysoký vliv na službu, kterou Vám pneumatiky poskytnou, má také vaše péče. Ta dokáže prodloužit nájezd pneumatik až o 100 %. Pokud nebudete plášť pneumatik poškozovat oděry o patník, najížděním na překážky na silnici apod., prodloužíte životnost pláště a zachováte vysokou bezpečnost jízdy. Na obutí tedy nešetřete ani časem.

Galerie