Jaké jsou nebezpečné silnice v ČR? Prozradí riziková mapa ÚAMK

Chcete se před jízdou po České republice podívat, jak bezpečné (nebo nebezpečné) jsou silnice, po nichž pojedete? Jaké riziko na nich podstoupíte, a jaká je šance, že vás na těchto úsecích stihne vážná dopravní nehoda? Pak si můžete stáhnout aktuální mapu rizikových silnic, kterou zveřejnil Ústřední auto-moto klub.

Vydáno: 10.4.2011

Mapa, sestavená ÚAMK, zobrazuje míru rizika, že se účastník silničního provozu stane součástí nehody se smrtelným nebo vážným zraněním. Jedná se o individuální riziko, zjištěné s pomocí relativní nehodovosti na dané silnici. Silnice mají vždy svoji barvu: od světlé (nízké riziko) až po červenou (středně vysoké riziko) a černou (vysoké riziko).

Rizikovou mapu stahujte ZDE.

Z mapy za roky 2007-2009 vyplývá, že dálnice a rychlostní silnice patří mezi 4x více bezpečné než řada úseků silnic první třídy. Mezi nebezpečné silnice patří: I/38, nebo I/15 na severu Čech, I/27 z Plzně na sever i jih od města, úseky silnice I/44 od Šumperka na severu Moravy, nebo dlouhý úsek I/54 a I/71 do hranic s Rakouskem.

Rizikovou mapu připravuje ÚAMK jako člen EuroRAP. Je součástí Evropského atlasu bezpečnosti silnic (European Road Safety Atlas) a aktuálně je k dispozici s daty za roky 2007-2009.

Více informací o této mapě najdete v našem Servisu pro řidiče.

Text: Redakce
Foto: ÚAMK

Galerie