Jak zrušit povinné ručení a sjednat výhodnější?

Výpověď povinného ručení je docela zapeklitá věc, je potřeba nepropásnout stanovené termíny. Zpravidla jde totiž vypovědět pouze k výročí pojistné smlouvy, tedy jedenkrát za rok. Když termín propásnete, budete muset další rok přežít s drahým povinným ručením.


Vydáno: 2.1.2012

Nejprve si najděte náhradu
Než začnete cokoliv rušit, najděte si takové povinné ručení, které vám bude vyhovovat. Už kvůli tomu, že provozovat nepojištěné vozidlo hrozí přinejmenším vysokou pokutou. Porozhlédnout se vyplatí zejména u srovnávačů pojištění. Pro orientační pojistné i přesný výpočet můžete navštívit tento ceník povinného ručení, dá vám jasnou představu o výhodnosti online sjednávání.

Možností dát výpověď je víc

Nebudeme vás zdržovat výčtem všech více, či méně reálných typů výpovědí, ale podíváme se na ty opravdu zajímavé, které můžete využít ke svému prospěchu. V první řadě je třeba pamatovat na to, že výpověď se podává takřka výhradně písemnou formou. Teď už ke konkrétním příležitostem.

Výpověď do 2 měsíců od uzavření smlouvyslouží hlavně novopečeným pojistníkům, kteří s hrůzou zjistili, že jejich povinné ručení není to nejlevnější a nejvýhodnější. To se stává zcela běžně, a tak je dvouměsíční lhůta velmi důležitá – nebojte se ji využít, máte-li odjinud lepší nabídku, žádných postihů se bát nemusíte, jen vám samozřejmě z vráceného pojistného bude odečtena doba, po kterou vozidlo pojištěno opravdu bylo.

Výpověď ke konci pojistného období je nejčastější, ale nesmíte propásnout lhůtu, do které je možné ji podat. Písemnou výpověď musíte doručit pojišťovně nejpozději 6 týdnů před koncem pojistného období, takže změnu povinného ručení je třeba řešit alespoň 2 měsíce před výročím toho stávajícího.

Výpověď při zvýšení pojistného je v současné době dosti aktuální, protože pojišťovny zdražují a zdražovat i v budoucnu chtějí. Opět pozor na termín – svou výpověď musíte oznámit pojišťovně do měsíce od obdržení oznámení o tomto zvýšení!

Mnoho užitečných rad a také možnost najít si nové povinné ručení poskytuje web pojisteniproauta.cz

Text a foto: redakce

Galerie