Jak vybírat autobaterie?

Také se vám už stalo, že přišly mrazy, a vy jste ráno nenastartovali? Čas od času se to stane každému autu — startovací baterie má omezenou životnost a je ji potřeba vyměnit. Poradíme, jak na to.

Autobaterie podle typu auta

Výrobci aut vždy uvádějí správný typ baterie v manuálu auta. Pokud ho nemáte, většinou typ baterie rychle najdete na internetu. Jaké důležité parametry musíte sledovat?

Rozměry

První důležitý údaj, který se musí shodovat, jsou rozměry. Baterie má v autě omezený prostor a musí se do něj vejít. V některých autech je prostor pár centimetrů navíc, takže můžete vzít o kousek větší baterii, která má většinou i o něco větší kapacitu.

Kapacita

Kapacita baterie je další důležitý parametr. Udává se v ampérhodinách, které vyjadřují, kolik proudu (ampér) je baterie schopná dodávat. Čím větší kapacita, tím víc proudu se do baterie vejde. Nesmí být ale příliš velká, aby ji auto za provozu dokázalo zase nabíjet. Benzinovým motorům většinou stačí kapacita kolem 60Ah, naftové motory jsou na odběr náročnější, a proto potřebují kapacitu vyšší, kolem 70Ah nebo víc.

Napětí

Velikost napětí je většinou stejná — drtivá většina dnešních aut má napětí 12V, jen některá starší auta fungovala s napětím 6V.

Startovací proud

Udává se v Ampérech a znamená, kolik proudu se schopna baterie krátkodobě vytvořit při startování auta. Opět platí, že benzinovým motorům stačí nižší startovací proud, naftové motory ho potřebují víc. Také záleží na počtu přístrojů v autě, takže modernější vozy s navigací, autorádiem, alarmem a dalšími přístroji potřebují vyšší startovací proud, například 640A a více.

Značka

Obecně se dá říct, že je lepší koupit kvalitnější značku, protože déle vydrží. Mezi světové výrobce patří třeba firma Sznajder autobaterie, která vyrábí akumulátory od roku 1925 a dnes patří mezi největší výrobce autobaterií – v roce 2009 přesáhla produkce 1 milion vyrobených autobaterií.

Text: Redakce
Foto: Archiv

Galerie