Jak teroristé zničili sen o Dakaru

DakarJako velký fanoušek rally Dakar jsem netrpělivě očekával sobotu 5.ledna. Měl odstartovat jubilejní 30. ročník. Už jsem se těšil, jak budu zase žhavit internet, sledovat zpravodajství ve dne i v noci a hltat každou zprávu o průběhu legendární soutěže. Ale…


Vydáno: 1.1.2008 

Když jsem v televizi viděl záběry, jak posádka z Frenštátu pod Radhoštěm vyráží do Portugalska, měl jsem velkou radost. Nejnovější Tatra je už od pohledu kvalitní. Prohlášení, že má na stupně nejvyšší se vůbec nezdálo jako přehnané.

Takže už je to zase tady. Ten rok ale utekl. Velmi jsem se těšil na posádku Zapletal – Janáček, kteří se minulý ročník pohybovali v popředí a i přes velké komplikace nakonec do Dakaru dojeli. Těsně před startem této ohromné soutěže přišel šok, který čekal opravdu málokdo. Organizátoři oficiálně 4.ledna oznámili, že se letošní závod ruší.

Roční práce pro nic

Co tato zpráva znamená pro všechny účastníky si asi těžko dokážeme představit. Rok práce, hodiny v dílnách, velké investice. To vše se rozplynulo v jediný okamžik. Teroristé celé snažení úspěšně překazili.

Jedním z důvodů zrušení soutěže byl incident, který se odehrál 24. prosince v Mauretánii. Ozbrojenci tam přepadli a zastřelili 4 francouzské turisty a několik dalších lidí zranili. Tento akt samozřejmě vyvolal napětí. A to jak na politickém poli, tak mezi účastníky, protože se na území Mauretánie měla jet hlavní část letošního závodu. 

Organizátoři okamžitě odjeli do hlavního města Mauretánie. Zde jednali s místními úřady, složkami a Francouzskou ambasádou o bezpečnostní situaci a o zajištění maximální bezpečnosti všech účastníků. Nakonec africká vláda přislíbila vojáky a zvýšený dozor nad konvojem. Situace nebyla dobrá ale zdálo se, že se vše podaří.

Definitivní STOP vystavili letošní soutěži extremisté, kteří napadli místní vojáky a několik jich zavraždili. Tím už tak velké obavy o bezpečnost v oblasti Maroka a Mauretánie zesílily. Nakonec vydala Francouzská vláda prohlášení, ve kterém nedoporučuje návštěvu Mauretánie žádným svým občanům. A už vůbec ne celému obrovskému konvoji. Dokonce údajně existovala přímá hrozba od „přátel“ Al-kajdy.

Ti se chystali napadnout přímo konvoj. Když uvážíme, že hlavní etapy mají délku blížící se 1000 km, je asi jasné, že zajistit bezpečnost na takovém území je přinejmenším obtížené. Výsledné zrušení soutěže je sice pro všechny neuvěřitelný šok, ale také to je asi jediné logické řešení.

Konec malých posádek

Africká vláda však žádné skutečné důvody, proč rušit soutěž, nevidí. Celá tato událost vrhá velmi špatné světlo na image Afriky jako takové. Kvůli bezpečnosti se letos mělo jet pouze přeš 4 země, a i tak se to nepodařilo. Zúčastněné země tím pádem přišly o velké peníze. Stejně tak účastníci rally. Ti asi smlouvy se sponzory těžko dodrží a zřejmě to bude znamenat pro malé soukromé posádky konec.

Zrušení celého podniku proběhlo poprvé v historii. A dopady to může mít velké. Organizátoři sice slíbili, že budou hledat náhradu, a že to neznamená konec slavné soutěže. Budeme si muset počkat jak to celé nakonec dopadne. Jisté je, že problémů s průjezdem na Africkém kontinentu přibývá a najít bezpečnou trasu je stále těžší. V důsledku zajištění bezpečnosti nás čekají asi velké změny.

Opravdu nechápu, co původci této události sledovali. Připravili Africké země o slušné příjmy a ještě více pošramotili jejich pověst. Co mají za cíl přímé hrozby útoků na závodní konvoj, to těžko někdo pochopí. Na druhou stranu velmi oceňuji jednání organizátorů. Zrušení soutěže sice přinese problémy a velké finanční ztráty, ale ukázalo se, že je zde stále bezpečnost na prvním místě.

Text: Lukáš Dittrich

Galerie