Jak odolat mikrospánku? Pomocí žvýkaček

Společnost Wrigley rozjela kampaň s názvem “Koncentrace za volantem“. Chce tak upozornit na fakt, že velkou část dopravních nehod zavinila malá pozornost řidičů a hlavně mikrospánek. Za pomoci odborníků definoval výrobce žvýkaček jeho příznaky a poskytnul rady, jak mu účinně předcházet. Zde jsou.

Vydáno: 31.10.2008

Mikrospánek je nejlehčí formou spánku,“ vysvětluje MUDr. Martin Pretl, lékař Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN. Ještě dodává, že trvá tři až patnáct sekund a údajně jsou k němu náchylnější osoby trpící nekvalitním spánkem.

Projevy poklesu pozornosti jsou velmi individuální. Nejčastějšími příznaky jsou zpožděné reakce, lehce rozmazané vidění, pocit horší orientace na vozovce a úzkost při jízdě ve zúženém jízdním pruhu. To z vlastní zkušenosti mohu jenom potvrdit. Moc dobře si vzpomínám, jak mne při pozdně letní cestě do Chorvatska rozčilovaly zúžené pruhy, protože jsem si připadal, že se tam nemám šanci vejít.  

Dalším příznakem je leknutí se při vjezdu do osvíceného tunelu. Je to jasným signálem malé pozornosti, protože se řidič včas nepřipraví na změnu situace. Pakliže upadnete do mikrospánku a máte to štěstí že se nic nestane, nastává další nebezpečná situace.

Tou je opět leknutí se po probuzení, kdy následují zmatečné reakce (náhlá změna směru jízdy, rychlosti). Každý řidič by tak měl před jízdou odpočívat a během dlouhé cesty sledovat příznaky, které poukazují na nutnost “dát si pauzu“.

Jak tedy bojovat proti přicházejícímu spánku? Obecně se nedoporučuje pít kávu ani energetické nápoje. Tyto nápoje totiž povzbudí jen krátkodobě a poté nastává opět velký útlum. Ani kouření v autě není podle odborníků ideální. Samozřejmě tím nejlepším je přestávka, protáhnout se nebo si zacvičit. Také se doporučuje nejíst těžkou stravu před velkou cestou.

Dle prohlášení společnosti Wrigley jsou tím ideálním řešením žvýkačky. Údajně to potvrzují i vědecké studie. „Při žvýkání se zvyšuje proudění krve do mozku, který je tak více okysličován,“ říká Jan Brejcha, manažer značky Airwaves. Lidé jsou ovšem různí, takže je jasné, že co někomu pomáhá, jinému může být na obtíž. Každopádně dávejte velký pozor, až si budete během řízení rozbalovat balíček vašich oblíbených žvýkaček.

Text: Redakce
Foto: Wrigley

Galerie