Jak jsem nedobrovolně testoval Fiat Ducato v provedení IKEA

Nikdy by mě nenapadlo, že při nákupu nábytku si ještě „užiju“ za volantem obrovské dodávky Fiat Ducato. Nic proti ní, pracant je to znamenitý. Spíše mě už maximálně vytočila politika IKEA ve stylu „udělej si sám“. Kvůli jedné pohovce jsem se musel na dvě hodiny stát stěhovákem.

Vydáno: 22.10.2008

Všechno se to seběhlo jednoduše. Při zařizování nového bytu jsme si se slečnou vybrali pěknou pohovku. Jako mladí lidé toužící po jednoduchém ale zároveň hezkém a praktickém designu, zašli jsme do IKEA. Ano, člověk si musí pak nábytek pracně montovat doma sám, ale při vzpomínce na dětská léta strávená u stavebnice LEGO, jsme se na to spíše těšili.

Logicky jsme zanechali právě testovaný Lexus IS F v garáži a na nákup pohovky vyrazili redakčním Citroenem Berlingo, který se po praktické stránce jevil jako zcela ideální. Pohovku jsme měli vyhlídnutou už dříve, takže stačilo ukázat a hurá do skladu.

A tady už je první zádrhel. Sklad pro velký nábytek se totiž nenachází v tom samém obchodním domě. Musíte tedy vyrazit po dálnici směrem na Mladou Boleslav a sjet do míst, kde mají desítky firem uskladněné své zboží. Mezi nimi i IKEA. Jaké bylo pak překvapení, když jsme za pomoci skladníka zjistili, že krabice s pohovkou se do redakčního Berlinga nevejde přesně o pět centimetrů. Protože má vůz křídlové dveře, nepřichází v úvahu ani jízda s otevřeným kufrem. Co teď?

IKEA má řešení. Nemáte odvoz? Půjčíme vám vlastní dodávku! Vrátili jsme se proto zpět do prodejny, kde jsme dostali klíčky od Fiatu Ducato se skříňovou úpravou. A hurá zpět do skladu. Naložit pohovku, ujíždět do našeho bytu, vynést, utíkat zpět do auta a vrátit se do IKEA… uf!

A teď k testu: Ve Fiatu Ducato se sedí jako na rozhledně, přehlednost přístrojů je dobrá, místa je tu dost pro tři pasažéry spousta přihrádek, naftový čtyřválec Multijet s výkonem 100 koní mocně táhne, po dálnici jede klidně 150 km/h, je hlučný ale potěší dobrou průměrnou spotřebou… Víte co? Udělejte si ten test sami.

Stačí si u IKEA koupit velký kus nábytku a požádat o zapůjčení. Na chvíli se tak stanete stěhovákem. Jen si připravte peněženku. Jako zálohu složíte 5000 korun. Zapůjčení vozu po dvou hodinách a 60 najetých kilometrech přišlo na 800 korun. Nojo, IKEA: Udělej si sám!

Text: Jan Markovič
Foto: Fiat

Galerie