Jak fungují podpůrné elektronické systémy vozidel

Opět máme zimu na krku a začnou, nebo vlastně už začaly, nás sužovat mokré, namrzlé a sněhem pokryté silnice. Abychom dodrželi „zlaté pravidlo šťastného návratu“, je prozíravé se na zimu patřičně připravit. Kvalitní příprava, jak si mnozí řidiči myslí, není jen v obutí zimních pneumatik. Vedle rozvážné jízdy, přizpůsobení řízení klimatickým podmínkám a nepřeceňování vlastních sil, nám také významně pomáhají moderní technologie umístěné v našich vozidlech. Pojďme se na ty „zkratky“, které vozíme za nemalé peníze pod kapotou, podívat.

Aktivní bezpečnostní prvky umí nehodě předcházet

Moderní technologie zpříjemňují život řidičům, ale napomáhají předcházet i samotným nehodám. Nejznámější a dnes velice rozšířeným systémem, který spolehlivě zabraňuje zablokování brzd a „utržení“ vašeho automobilu od povrchu vozovky, je ABS. Používá se u hydraulických a pneumatických brzdových systémů, reguluje brzdné síly a vytváří takzvané přerušované brzdění.

Dalším skvělým pomocníkem je brzdový asistent BAS, jehož úkolem je maximálně navýšit sílu, kterou působíte na brzdový pedál. Od roku 1986 se také v automobilech objevuje systém ASR, jež zamezuje prokluzu hnacích kol při rozjezdu.k

Moderní systémy flexibilně reagují na vaši jízdu

Dalším aktivním prvkem je EDS, elektronická uzávěrka diferenciálu, která samočinně přibrzdí kolo, jež se protáčí, a je skvělým pomocníkem především při jízdě na náledí nebo na površích s rozdílnou přilnavostí. Některé automobily využívají i systém MSR, který umí regulovat tažný moment. Při razantnějším brzdění motorem totiž často dochází k nepříjemné ztrátě řiditelnosti předních hnacích kol, jež se dostávají do smyku. Všechny zmíněné elektronické bezpečností systémy fungují skvěle, ale nezapomeňte. Záleží vždy jen a jen na vás.

S přípravou na zimu nemusíte být sami. Renault Retail Group CZ, váš partner ve světě automobilů, vám pomůže ustát zimu nejen s novými vozy Renault, ale i s přitažlivou nabídkou zánovných ojetých automobilů všech značek. Kontaktujte ještě dnes Renault Retail Group CZ a zahřejte se na duši na www.rpz.cz inspirativní nabídkou vozů a služeb.

Text: Redakce
Foto: Renault

Galerie