Jaguar XJ Sentinel: opancéřovaná šelma

Jaguar představil pancéřovanou verzi luxusní sportovní limuzíny XJ (premiéru měla příznačně na autosalonu v Moskvě). Jaguar XJ Sentinel je vizuálně k nerozeznání od standardního modelu XJ, ale navíc nabízí vysoce sofistikovanou diskrétní ochranu. Disponuje totiž vyspělým pancéřovým zařízením, které pasažérům zajišťuje ochranu proti střelám až na úrovni B7.

Vydáno: 6.9.2010

Konstruktéři společnosti Jaguar se při vývoji vozidla zaměřili hlavně na to, aby si model Sentinel zachoval reálné využití a charakter, které zdobí nepancéřované vozy XJ. Sentinel vychází z prodloužené verze modelu XJ a nabízí stejně luxusní interiér, ve kterém se snoubí komfort se sportovním designem.

Pancéřované verze aut jsou určeny například vládním představitelům či bezpečnostním organizacím, ale i soukromým osobám. Během nákupu auta je se zákazníkem v úzkém kontaktu bezpečnostní specialista, který dohlíží na naplnění všech jeho potřeb. Zákazník si může nechat svůj vůz upravit přesně dle svých požadavků a přání. Po pořízení vozu následně využívá komplexní servisní balíček služeb, jehož součástí je například i zaškolení řidiče.

Komplexní systém pancéřování

Jaguar XJ Sentinel se chlubí systémem pancéřování, který byl vyvinutý s cílem maximální ochrany a bezpečnosti cestujících. Zároveň však byl kladen důraz na to, aby tyto bezpečnostní prvky nebylo možné identifikovat zvenčí.

Opancéřovaná kabina je vyrobena ze zesílené oceli a vyztužena kevlarovými vlákny. Na její podobě a výrobě se podílela společnost Centigon, která je předním světovým výrobcem pancéřování pro osobní vozy. Jaguar XJ Sentinel poskytuje ochranu proti střelám až do úrovně B7 (BS EN 1522 úroveň FB7 a BS EN 1063 BR7-), ochranu proti výbušninám až do ekvivalentu 15kg TNT trhaviny odpálené v těsné blízkosti vozidla a rovněž ochranu proti granátu odpálenému pod vozidlem.

Pancéřování splňuje mezinárodní standardy, jelikož prošlo certifikací agentury QinetiQ. Ta je celosvětovou nezávislou organizací, která se specializuje na testování zabezpečení proti výbuchům a střelám.

Stále dost rychlý

Model Sentinel vychází z prodloužené verze limuzíny XJ. Vůz disponuje kultivovaným motorem AJ-V8 Gen III s přímým vstřikováním, objemem 5,0 l a výkonem

385 koní. Právě motor stojí za slušnou hbitostí vozu, který z 0 na 100 km/h zrychlí za 9,7 vteřiny a dosahuje maximální rychlosti 195 km/h.

Podvozek vozu vybavený systémem Adaptive Dynamics s proměnlivým nastavením tlumičů si díky své speciální úpravě lehce poradí i s vyšší hmotností karosérie. Konstruktéři značky Jaguar totiž upravili zavěšení kol i řízení. I opancéřovaný model tak nabízí výkon a jízdní vlastnosti jako standardní vůz XJ.

Vynikající brzdné vlastnosti zajišťuje brzdný systém, který byl převzat z vozu Range Rover Supercharged s výkonem 510 koní. K bezpečnosti přispívá i široká spektrum systémů zajišťujících dokonalou trakci a stabilitu. Sentinel disponuje i vysokou pasivní ochranou a všemi standardními bezpečnostními prvky v podobě například dvojitého airbagu pro řidiče a spolujezdce či airbagů v bočních sloupcích a dalšími.

Hliníková karoserie umožňuje užitné zatížení ve výši 500kg. Tím Sentinel nabízí plný komfort pasažérům a lehce pojme i jejich zavazadla a další bezpečnostní vybavení. Díky svému nespornému praktickému využití, diskrétnosti a bezpečnosti v podobě pancéřování může vůz skvěle vyhovět vládním úřadům, bezpečnostním silám, firmám i soukromým osobám.

Text: Redakce, Jaguar
Foto: Jaguar

Galerie