Jaguar bude vyrábět hybridní supersport C-X75

Automobilka Jaguar ve spolupráci se závodní stájí F1 Williams uvede na trh nový supersportovní model C-X75, který vychází ze stejnojmenného konceptu. Jeho technika bude unikátní: Jaguar C-X75 nabídne výkon srovnatelný s nejrychlejšími sériově vyráběnými vozy na trhu, přitom bude ale vybaven moderními technologiemi, které zajistí velmi ekonomický provoz. Vůz dosáhne maximální rychlosti přes 350 km/h a emise CO2 budou nižší než 99g/km.

Vydáno: 13.5.2011

Jaguar C-X75 se stane technologicky nejvyspělejším modelem britské značky. Hybridní supersport zůstane věrný konceptu, který Jaguar představil na pařížském autosalonu v roce 2010.

Jaguar C-X75 bude vyvíjen ve spolupráci s týmem F1 Williams, jehož konstruktéři poskytnou své zkušenosti v oblastech aerodynamiky, výroby z uhlíkových vláken a hybridních technologií. Společnosti Jaguar Land Rover a Williams se vůbec poprvé spojily, aby společně vyrobily automobil. Využijí přitom technologií z elitního motoristického sportu, například podvozek bude vyroben z uhlíkových vláken, takže bude pevný a současně velmi lehký. 

Koncept se stal skutečností i díky vývoji inovativního motoru. Nový vůz bude pohánět přeplňovaný spalovací motor s nízkou kapacitou, který na každé nápravě bude doplňovat vysoce výkonný elektromotor.

„Díky kompaktním rozměrům bylo možné umístit motor nízko do vozu, čímž bylo dosaženo optimální hmotnosti a bylo i možné zachovat siluetu původního konceptu. Speciální motor dokazuje, že Jaguar C-X75  je skutečným hybridním supersportem, který bude moci jet i na tichý elektrický provoz. Dojezd s využitím pouze elektrickým motorem bude přes 50km,” vysvětluje Bob Joyce, šéfkonstruktér společnosti Jaguar Land Rover.

Kombinace elektromotorů a spalovacího motoru udělá z C-X75 jedno z nejrychlejších sériově vyráběných automobilů na světě. Z 0 na 100 km/h zrychlí za necelé tři vteřiny a maximální rychlost přesáhne 350 km/h. Výkon přitom bude dosažen při nízkých emisích pod 99g/km, jichž se dosáhlo díky odlehčenému podvozku a pohonné jednotce.

 

Přeplňovaný benzinový motor s dvěma výkonnými elektromotory a pohonem všech kol zajistí: 

  • Zrychlení 0-100 km/h za méně než 3 vteřiny
  • Zrychlení 0-160 km/h za méně než 6 vteřin
  • Maximální rychlost přes 350 km/h 

Zkonstruováno bude pouze 250 vozů v cenovém rozpětí 700 000 – 900 000 britských liber.

Text: Redakce
Foto: Jaguar

Galerie