Jaguar a Land Rover: všechny nové modely budou z hliníku

„Budoucnost patří aluminiu!“ prohlásil kdysi nejslavnější Čech, Jára Cimrman. Ve své době jistě netušil, jak pravdivá tato věta bude i o sto let později. Právě hliník je materiál, z nějž budou vyráběny všechny nové modely značek Land Rover a Jaguar. V tomto duchu se vyjádřil nový majitel automobilek, indický podnikatel Ratan Tata.

Vydáno: 5.8.2009

Britsko-indickým automobilkám přinese konstrukce z hliníku řadu výhod. Především: aluminium je lehčí, než klasická ocel, a hmotnost je u automobilů veledůležitý parametr. Lehčí auto znamená nižší spotřebu paliva i akcelerační schopnosti, což jsou dvě položky, které ocení snad každý řidič.

Karoserie z hliníku je také tužší, což (současně s nižší hmotností) přispívá také k lepší ovladatelnosti auta. To se u sportovně se profilující značky, jakou je Jaguar, také docela hodí. Na škodu to samozřejmě nebude ani u těžkých off-roadů a SUV od automobilky Land Rover.

Už dnes se z hliníku vyrábí Jaguary XK a XJ, což svědčí o tom, že to jde. Do budoucna tedy hliník čeká ještě XF a všechny Land Rovery.

Jediný problém je ve vyšší ceně, neboť výroba hliníkové karoserie je náročnější. U dražších aut od značek Jaguar a Land Rover se ale rozdíl ceny snáze ztratí.

 

Text: Redakce
Foto: Jaguar

Galerie