Indická Tata koupila Jaguar a Land Rover

Americká automobilka Ford podepsala s indickou společností Tata Motors smlouvu o prodeji dvou luxusních automobilek. Ta za Jaguar a Land Rover zaplatila přes dvě miliardy dolarů. Ford se jich zbavuje kvůli špatným hospodářským výsledkům z posledních let – loni měl ztrátu 2,7 miliardy dolarů a o rok dříve dokonce 12,6 miliardy dolarů. Dohoda údajně zahrnuje i povinnost pro společnost Tata, která má odebírat motory amerického Fordu.

Vydáno: 26.3.2008

Konzervativní Britové obchod těžce nesou. Přestože už dříve patřili americkému Fordu, šlo „alespoň“ o anglicky hovořící západní zemi.

O transakci se mluvilo dlouho. Indický miliardář Ratan Tata si od nákupu tradičních britských značek slibuje, že podpoří expanzi své společnosti na západní trhy. V minulosti do jednání vstoupily i další firmy, nakonec se ale obchod uskutečnil právě mezi Fordem a Tata Motors.

Automobilka Tata Motors se před nedávnem dostala do povědomí veřejnosti představením nejlevnějšího automobilu na světě, Tata Nano. Ten se v současné době prodává jen v Indii a Ratan Tata s ním v blízké budoucnosti na západní trhy expandovat nehodlá. Indický trh je totiž velký a bude nějaký čas trvat, než se stačí nasytit.

Koncern Tata Group je se stovkou firem největším konglomerátem v Indii. Tata Motors už nyní obsazuje 21. příčku mezi výrobci automobilů na světě a je největším producentem automobilů v Indii.

Text: Redakce
Zdroj: Hospodářské noviny

 

Galerie