Ignorujte policejní Passaty, nabádá asociace motorkářů

Motocyklová asociace České republiky bude nabádat motoristy, aby nezastavovali rychlým policejním vozům značky Volkswagen Passat, které jsou v civilním provedení a nemají policejní označení. Policie tato auta využívá na dálnicích v Česku ke stíhání řidičů, kteří nedodržují rychlost.

Vydáno: 13.3.2009

Důvodem, proč mají řidiči ignorovat policejní auta bez označení jsou podle asociace mimo jiné i případy z minulosti, kdy se zločinci vydávali za policisty a přepadali jiné řidiče. Řekl to prezident Motocyklové asociace České republiky Jaromír Šíd.

„Pokud policejní auta s radary (nové passaty) nebudou řádně označena, aby bylo jasně zřejmé, že se jedná o vozidla Policie ČR, budeme motoristy nabádat a vést, aby těmto vozům nezastavovali, a naopak hlásili jejich výskyt na linku 158. Už v minulosti se totiž ukázalo, že policie není schopna ochránit řidiče před falešnými policisty. Proto neoznačené vozidlo s modrým majáčkem, který je volně ke koupi, asociace neuznává za vozidlo zákona a odmítá občanskou poslušnost,“ uvedl Šíd.

Policejní uniformy používali při silničních kontrolách například někteří členové takzvaného Berdychova gangu. Zastavovali v nich, přepadávali a unášeli podnikatele.

Motocyklová asociace rovněž odmítla záměr policie stáhnout rychlé passaty z dálnic do Prahy a jejího okolí a nasadit je tam proti silničním pirátům. „V případě, že Policie ČR bude zasahovat a nahánět řidiče ve vysokých rychlostech, které vedou skoro vždy k nehodě a tragédii, naše asociace ustoupí od dohody s Policií ČR o vzájemné spolupráci ve zlepšení naší dopravy a přistoupíme k protestům,“ varoval Šíd.

Policie loni nakoupila 16 rychlých passatů. Zatím stíhají piráty silnic na dálnicích. Jde o silné vozy, jež jsou schopné dostihnout i velmi rychle jedoucí limuzíny, které by běžné policejní vozy nedostihly. Passaty jsou vybaveny záznamovým zařízením, které za jízdy dokumentuje přestupky řidičů.

Proti neukázněným řidičům chce policie od jara využívat i 70 nových motocyků značky Yamaha s radarem.

Zdroj: iHNed.cz
Foto: Volkswagen

Galerie