Ideální auto pro českou rodinu? Lexus nebo Mercedes

Kdo sleduje pravidelně testy aut magazínu ZaVolantem.cz, pravděpodobně ví, že vedle samotného recenzenta hodnotí všechna auta i průměrná česká rodina Rychlých. Vytváříme tak fakticky unikátní anketu zahrnující všechna testovaná auta, která se navíc každých několik dní rozšiřuje. Jaká auta Rychlí, kteří mají možnost vyzkoušet jich stovku ročně, preferují?


Vydáno: 30.12.2008

Při prvním pohledu může překvapit, že mezi preferovanými vozy rodiny Rychlých jsou samé prémiové značky. Po dalším zamyšlení už to tak překvapivé není – nejen díky současném útlumu prodejů se ceny těchto vozů dostaly na úroveň „normálních“ značek, často je navíc převyšují kvalitou interiéru i celkových možností vozu. Kromě toho takzvané prémiové značky dodávají slušnou porci výbavy už za základní cenu, a pro méně náročné zákazníky, jakými jsou i Rychlí, to znamená eliminaci dalších nákladů za výbavu navíc.

Jaká auta by tedy členové běžné české rodiny volili?

Antonínův prostor
Stěhovák Antonín Rychlý logicky preferuje prostorná a pohodlná auta. Proto ho zaujala současná generace Mercedesu třídy C v provedení kombi. Testovaná verze měla ovšem přepážku N1, což byla jediná Antonínova výhrada proti autu. „Nebýt té nesmyslné přepážky, byl bych nadmíru spokojen. Takových 1500 litrů zavazadlového prostoru už je docela hodně místa. V třídě C je navíc dost místa i pro lidi a přední sedačky jsou velmi pohodlné,“ napsal Antonín.

V tomto případě s ním souhlasila i jeho manželka Jana, když napsala, že „toto Céčko je prakticky ztělesněním mé představy o ideálním autě.“

Přestože Antonína naštvala podnikatelská mříž, manželka by ho k ní pravděpodobně přemluvila. Umožní totiž odečíst z ceny DPH a krásného Mercedesa se solidní výbavou by si Rychlí pořídili za 699.000 korun.

Výhodná koupě dle Jany
Učitelka Jana Rychlá, běžná česká matka, dbá u svého auta především na bezpečnost. Při její šetrnosti ji ale zajímá i cena auta a spotřeba motoru. Proto preferuje hlavně naftové motory. I proto pro ni bylo jedním z nejlepších zkoušených aut Lexus IS 220d.

„Mně se tento vůz líbil opravdu hodně. Bezpečnost je na prvotřídní úrovni a s dieselovým motorem je spotřeba ještě přijatelná. Stejně hodnotím i pořizovací cenu,“ napsala Jana o Luxusu 220d, který díky cenové politice českého Lexusu pořídíte od 699.000 korun včetně hromady výbavy.

Rychlost pro Tomáše
Tomáše Rychlého, který nade vše miluje rychlou a sportovní jízdu, nadchlo Volvo C30 s naftovým pětiválcem D5. „S C30 jsem zažil parádní chvíle za volantem. Ani se mi ho nechtělo vracet,“ napsal o malém Volvu.

„Výkon je výborný, podvozek fantastický a spotřeba nezruinuje ani studenta s příležitostnou brigádou. Díky za to, že zmizel ten pitomý automat!“ myslí si Tomáš. Jen dodáme, že Volvo C30, tedy zástupce nižší střední třídy, koupíte za ještě přijatelných 659.000 korun.

Prémiová auta vedou

Co z tohoto průzkumu vyplývá? Nejenže auta prestižních značek, a především ve střední třídě, jsou většinou na vrcholu z technického i bezpečnostního hlediska. Dnes jsou často i levnější než jejich alternativy od „běžných“ značek.

A byť se u prémiových automobilek jedná většinou o nejslabší motor z nabídky, překonává často ty lepší motory, které nabízejí značky ostatní, a navrch jsou dodávány s výrazně štědřejší výbavou.

Text: Martin Jedlička
Foto: Zuzana Procházková

Galerie