Hyundai Sonata: novinka vstoupila na americký trh

Korejská novinka v podobě další generace modelu Sonata byla představena na autosalonu v Los Angeles. Na rozdíl od dosavadního provedení má daleko dynamičtěji střiženou karoserii a disponuje novým motorem Theta II. Světovou premiéru si odbyl tento model už dříve na domácím trhu, aktuálně vstupuje na trh americký.


Vydáno: 7.12.2009

Nový Hyundai Sonata má na délku 4821 mm, na šířku 1834 mm a na výšku 1471 mm. Rozvor náprav činí 2794 mm, a aby byly základní údaje úplné, ještě doplníme, že hmotnost automobilů určených pro americký trh se pohybuje v rozmezí od 1434 kg do 1504 kg.

Ani američtí zákazníci se nedočkají většího než čtyřválcového motoru. V nabídce figuruje pouze několik verzí nového agregátu Theta II. Pro potřeby daného trhu se jedná o verzi, která má zdvihový objem 2359 ccm, vybavena je technologií přímého vstřiku paliva, variabilním časování ventilů nebo proměnlivým zapalování.

Standardní provedení budou dosahovat na výkon 201 koní, prodávat se ovšem má také sportovněji založená verze, která má díky upravenému výfuku o pár koní navíc. Pro ekologicky zaměřené zákazníky bude k dispozici varianta splňující normu Partial Zero Emission Vehicle. Její maximální výkon činí 193 koní.

Všechny motory mohou spolupracovat se šestistupňovým manuálem, nebo automatem Shiftronic. U sportovnější verze SE lze řadit také pomocí pádel pod volantem. Výbava čítá mnoho položek. V nové Sonatě najdeme všechno možné od ABS až po čtyři druhy audio-systému.

Samozřejmě se tento vůz časem objeví také v nabídce evropských prodejců. Zcela určitě ovšem neponese název Sonata, ale v duchu stávajícího značení by se měla jmenovat i40. Pro Evropany má být k dostání také turbodiesel o objemu 2,2 l.

 

Text: Redakce
Foto: Hyundai

Galerie