Hyundai představil novou automatickou převodovku

Korejský Hyundai vyvinul vlastní 6stupňový automat. Novou převodovku nasadí do některých modelů už v roce 2009. Srovnání se současným pětistupňovým automatem vyhrává nový šestikvalt na celé čáře: nabídne nižší spotřebu i lepší dynamiku.

Vydáno: 26.12.2008

Nová automatická převodovka je pro Hyundai významným krokem vpřed mezi vyspělejší výrobce aut, kteří už ke svým vozům šestistupňové automaty nabízejí. Převodovku korejská automobilka vyvíjela čtyři roky a znamená pro ni téměř 300 patentů. V různých variacích se dostane pod kapotu šestnácti modelů s benzinovými i dieselovými motory.

Hyundai zákazníkům slibuje s novou převodovkou velmi rychlé, hladké a přesné řazení, a to při jakékoli rychlosti i otáčkách. Jako první dostane novou převodovku vůz Hyundai Grandeur 3,3 V6, u něhož sníží spotřebu o 12,2 % a čas nutný pro akceleraci z nuly na stovku se sníží z 8,0 na 7,8 sekundy. V provozu důležitější ale bude pružné zrychlení 60-100 km/h, které nový automat sníží z 4,5 na 4,0 sekundy.

Stávající pětistupňový automat, kterým Hyundai vybavuje některé své modely, nové ústrojí překonává ve všech parametrech. Je o 12 kg lehčí, o 41 mm kratší a obsahuje o 62 dílů méně. Bude také potřebovat o 12 mm méně místa v útrobách vozu. Převodovka je postavena na systému tří planetárních sad převodů. Ty zvyšují počet převodů i nabízený převodový rozsah.

Text: Redakce
Foto: Hyundai

Galerie