Hybridní pohon už dostihl i Škodu Fabia Combi

Automobilky se předhánějí v tom, která vyvine ekologičtější vůz a tento trend se konečně dostavil i k české Škodě. Nápad nepřišel z mladoboleslavské dílny, ale jde o invenci britské společnosti MIRA Ltd. Ta se rozhodla vrhnout na úpravu Škody Fabia Combi první generace.

Vydáno: 20.5.2008

Smutnou zprávou je, že v nejbližší době se nepočítá se sériovou výrobou hybridních Fabií. Prozatím byl v rámci projektu H4V (Hybrid 4 Wheel Drive Vehikle) sestrojen prototyp, u kterého byl použit benzinový motor v kombinaci s dvěma elektromotory. Akumulátory lze přitom snadno vyjmout a jednoduše je připojit do zásuvky. Je to úspornější, než používat napájení vyrobené s pomocí spalovacího motoru.

Ekologičtější Fabia vlastní nejen motor o výkonu 70 kW, ale od britských vývojářů získala i lepší aerodynamiku. Spotřeba tak klesla o třetinu a stejně tak poklesly i emise. Zároveň se z Fabie stala čtyřkolka, kdy elektromotory pohánějí zadní nápravu a spalovací motor přední.

Pokud se někdy dočkáme sériové výroby, měla by nás přestavba na hybridní motor vyjít v přepočtu přibližně na 60 000 korun.

Text: Redakce

Galerie