Honda OSM: jízdní zážitky a ekologie

Na mezinárodní automobilové výstavě v Londýně byla představena nová studie Honda OSM. Jde o koncept lehkého roadsteru, který by měl poskytnout jízdní zážitky a zároveň být ohleduplný k životnímu prostředí, tvrdí zástupci japonské automobilky.

Vydáno: 25.7.2007

Dvousedadlový vůz OSM (Open Study Model – Studie otevřeného modelu) v expozici na autosalónu doplnil sportovní hybrid CR-Z, který byl už schválen k výrobě, a vůz FCX Clarity poháněný vodíkovými palivovými články.

„Chceme všem ukázat, že vozy s nízkými emisemi mohou být také atraktivní,” řekl Andreas Sittel, vedoucí projektu OSM. „Není žádný důvod, proč by vůz ohleduplnější k životnímu prostředí nemohl zároveň vypadat skvěle – a mít sportovní charakter a poskytovat radost z jízdy,“ dodal.

Vnější design Hondy OSM je tvořen rovnováhou jemných, zaoblených křivek a ostrých linií, které vymezují klíčové oblasti. Přední světla jsou včleněna do předku vozu a táhnou se od nosu vozidla až k hornímu okraji blatníků tak, aby působila dojmem, že jsou součástí původní karoserie.

Klíčové informace jsou v interiéru zobrazovány na zaoblené, uzavřené střední přístrojové desce, úrovně a čísla jsou v zářivě modré barvě na černém pozadí. To je v souladu s čalouněním vozu, jehož sedadla a obložení dveří jsou potažena novým modrým koženým materiálem s lesklým efektem a jiné části bílou kůží, v harmonii s barvou karosérie, jež je vyvedena v originálním odstínu nazvaném Mystic pearl.

Hlavní ovladače a funkce jsou řidiči k dispozici v dosahu jeho ruky na panelu, který se stáčí dolů napravo od řidiče.  Ve středu umístěná polosekvenční řadicí páka ovládá převodovku. Přímo do řadicí páky je integrováno červené tlačítko zapalování START, které posiluje sportovní zaměření vozu.

Honda OSM byla navržena ve vývojářském centru Hondy v německém Offenbachu. V současné době je model Honda OSM designérskou studií a neplánuje se, že by byla zahájena jeho výroba.

Zdroj: TZ Hondy
Foto: Honda

Galerie