Honda FCV Concept: sériové auto na vodík v roce 2016

Honda má s vodíkem velké plány. Koncept vodíkového auta, které se bude sériově prodávat od roku 2016, právě představila v USA – jmenuje se FCV a bude to nástupce modelu FCX Clarity, který už dnes v Americe jezdí. Bohužel, do Evropy se FCV zatím nedostane. Do roku 2018 pak Honda představí ještě několik modelů s kombinovaným pohonem.

 

Do roku 2018 chce Honda představit hned několik vozů s hnací jednotkou nové generace, včetně nového bateriového elektromobilu a plug-in hybridního modelu. Navíc Honda plánuje v následujících letech další využití svých dvou a třímotorových hybridních systémů. 

Jedním z nových modelů bude Honda FCV, jejíž koncept byl právě představen a najdete ho na fotkách níže. Model FCV nabídne prostornou pětimístnou kabinu, odhadovaný jízdní dosah více než 300 mil (cca 480 km) a předpokládaný čas na doplnění paliva méně než 3 minuty při tlaku 70 MPa. Jeho svazek palivových článků, který se celý vejde pod kapotu v přední části vozidla, je o 33 procent menší a má o 60 procent vyšší měrný výkon, než končící model Honda FCX Clarity, který FCV nahradí.

Problémem vodíku je dnes hlavně infrastruktura, bez níž se masovějšího rozšíření nedočkáme. Proto Honda slíbila v rámci programu FirstElement Fuel finanční podporu 13,8 miliónů dolarů na vybudování dalších vodíkových plnicích stanic v Kalifornii.

Text: Redakce
Foto: Honda

Galerie