GPS s informacemi o dopravě vám ušetří 4 dny života ročně

Navigační společnost Navteq si nechala zpracovat studii vlivu navigací na život řidiče. Jejím výsledkem bylo zajímavé zjištění, že pokud ve svém autě používáte GPS s aktivními informacemi o dopravě, ušetří vám to nejen spoustu času, ale i sníží ekologickou stopu vašeho vozidla.

Vydáno: 28.8.2009

Navteq zadal studii ve dvou německých městech. Vědci pak sledovali chování tří skupin řidičů Düsseldorfu a v Mnichově. První skupina neměla žádnou navigaci v autě, druhá měla pouze základní model bez přijímání dopravních informací, třetí skupina pak byla vybavena navigacemi s aktivním příjmem TMC.

Výsledek sledování byl takový, že třetí skupina řidičů strávila na svých cestách o 18 procent méně času, než ostatní. Pokud se to převede na celoroční úsporu, pak Navteq tvrdí, že si ušetřili 4 dny života za volantem, které mohli věnovat něčemu prospěšnějšímu. A co víc! Kromě čase se samozřejmě ušetřilo kvantum pohonných hmot a tím se snížila produkce CO2 o 21 procent.

Jistě, studii je třeba brát trochu s rezervou, protože ji zadala firma zabývající se navigováním a slouží jí teď hlavně k reklamě. Její výsledky jsou ale přinejmenším inspirující. Zvlášť pro řidiče ve velkých městech.

Text: Redakce
Foto: Zuzana Procházková

Galerie