GM v neděli popřel víkendovou zprávu německého listu Die Welt, že se Opel připravuje na insolvenční řízení. List v neděli bez uvedení zdroje napsal, že GM zřejmě připravuje Opel na vyhlášení konkurzního řízení, protože najal tři právní firmy, které mají uznávané experty na konkurzní právo.
Vydáno: 9.3.2009
„Tento scénář není v současnosti na programu,“ řekl agentuře Reuters mluvčí GM Europe. Firma podle něj najala tyto firmy, aby zhodnotily možná restrukturalizační opatření.
Německý časopis Focus ve svém internetovém vydání s odvoláním na blíže neurčeného člena německého vládního kabinetu napsal, že Opel nikdy neplatil v Německu daně, protože vždy přesunul celý svůj zisk na mateřskou firmu do USA.
„Nemůžeme nechat německé daňové poplatníky, aby zachránili firmu, která přesunuje svůj zisk do USA,“ řekl listu Bild am Sonntag Michael Fuchs (CDU). Mluvčí GM Europe zprávu nekomentoval, ale uvedl, že firma od roku 2002 investovala do rozšíření čtyř německých továren Opelu několik miliard dolarů.
V pátek se konala schůzka představitelů německé vlády a zástupců obou automobilek o případné státní pomoci automobilce, skončila však bez konkrétního výsledku. Vláda po Opelu požaduje hlavně předložení nového a propracovanějšího ozdravného plánu.
Spor o zodpovědnost
Ministr vnitra Wolfgang Schäuble automobilce v pátek doporučil, aby začala vážně uvažovat o řešení své situace prostřednictvím insolvenčního řízení.
„Pojem insolvence je ve veřejnosti spojen s krachem nebo bankrotem. To však není správně. Musíme pochopit, že pro přežití takovéto krize jsou novodobá ustanovení o insolvenci lepším řešením než převzetí podílu státem,“ řekl ministr.
Jiní politici však tento názor vlády kritizovali. Vicekancléř Frank-Walter Steinmeier (SPD), hesenský premiér Roland Koch (CDU) či Levice vyzvali k jinému tónu v celé záležitosti. „Naléhavě vyzývám přestat s řečmi o insolvenčním řízení. Kdo takto hovoří, jen zbytečně podkopává důvěru klientů i dodavatelů a přispívá ke skutečnému krachu,“ řekl Koch listu Bild.
„Právě vláda musí nasadit veškeré nástroje k nalezení řešení a udržení naděje,“ dodal Steinmeier, o němž se hovoří jako o kandidátovi sociální demokracie na post kancléře.
O možné pomoci Opelu, na něhož doléhají především problémy mateřské GM, se hovoří už od minulého roku. Zaměstnance i politiky děsí především představa propouštění. Opel jenom v Německu zaměstnává 25 000 lidí.
Zdroj: iHNed.cz