GM v problémech: Saab požádal o ochranu před věřiteli

Švédský výrobce automobilů Saab se rozhodl požádat o ochranu před věřiteli, která by mu umožnila restrukturalizaci. Oznámila to v pátek společnost, jež je divizí největší americké automobilky General Motors. Podle agentury AP již firma tuto žádost předložila soudu.


Vydáno: 23.2.2009

„Prozkoumali jsme a budeme dále zkoumat všechny dostupné možnosti pro financování či prodej Saabu a bylo rozhodnuto, že oficiální reorganizace bude nejlepší cestou k vytvoření skutečně nezávislého tělesa připraveného pro investice,“ řekl šéf společnosti Jan-Ake Jonsson.

Čtěte také

Tento krok přišel poté, co ve středu švédská vláda odmítla žádost mateřské GM na pomoc švédské automobilce. „Reorganizace by měla proběhnout během 3 měsíců a bude vyžadovat nezávislé finanční prostředky, aby proběhla úspěšně,“ uvádí se v prohlášení Saabu. Podle Jonssona bude firma hledat prostředky ve veřejném i soukromém sektoru.

Vláda ještě neví

Švédský ministr Maud Olofsson k oznámení Saabu řekl, že  je zatím předčasné říci, jaká bude role vlády v celém procesu. „Je velmi těžké říci, jaká bude naše role. Ani nevím, jaké zdroje prostředků ve společnosti jsou,“ uvedl Olofsson pro švédskou agenturu TT.

Fúze s Opelem?

Žádost o reorganizaci je alternativou pro přímé vyhlášení bankrotu. Proces je obdobou opatření z amerického zákona o bankrotech, které dává insolventní firmě šanci na ozdravení pod dohledem soudu. Podle agentury AP se chce Saab v rámci reorganizace oddělit od mateřské společnosti GM.

Saab patří od roku 1989 společnosti General Motors. V roce 2008 prodala firma 94 tisíc aut, o rok dříve 125 tisíc aut. Zaměstnává asi 4000 lidí, dalších dvacet pět tisíc zaměstnanců působí v dodavatelských firmách.

Uvažovaným řešením by mohla být fúze s německou firmou Opel, která také patří do koncernu GM, uvedl deník Handelsblatt. Spekuluje se o vzniku aliance složené právě z Opelu, Saabu a britského Vauxhallu, tedy divizí GM.

Vyřeší americké problémy spojení General Motors a Chrysler

Další pomoc v USA

Mateřská společnost GM tento týden požádala americkou vládu o další pomoc v hodnotě 16,6 miliardy dolarů. Firma přitom již dříve obdržela vládní úvěry v hodnotě 13,4 miliardy dolarů. GM vládě rovněž předložila restrukturalizační plán, jenž zahrnuje zrušení 49.000 pracovních míst, z toho 26.000 mimo Spojené státy.

GM zároveň uvedla, že bude potřebovat 6 miliard dolarů od Kanady, Německa, Británie, Švédska a Thajska, aby zajistila dostatek likvidity na restrukturalizační operace v těchto zemích.

V obdobných problémech jako GM je i další americká automobilka Chrysler. Ta žádá po Obamově vládě dalších pět miliard, když předtím dostala již čtyři miliardy dolarů.

Podle agentury Bloomberg by Chrysler mohl sdělit zvláštnímu úřadu, který ustavil prezident Barack Obama s cílem prosazovat restrukturalizaci automobilového průmyslu, že nejlepší cestou pro záchranu společnosti bude spojení s GM. Zvažovanou dohodu o fúzi přitom již obě společnosti dříve prohlásily za mrtvou.

„Nedokáži si představit, že by do toho GM šlo aniž by k tomu bylo donuceno vládou, ale možnost to je,“ komentovala informaci Kimberly Rodriguez, ředitelka konzultační společnosti Grant Thornton LLP.

Zdroj: iHNed.cz
Foto: Saab

Galerie