Garmin-Asus Nüvifone M20: otázka priorit

TEST: Druhým zástupcem značky Garmin-Asus, který dorazil do naší redakce, byl menší, schopnější, možná lépe vypadající, ale také dražší model M20. Opět jsem si mohl vyzkoušet kombinaci navigace, mobilního telefonu a přístroje z kategorie PDA. No a opět jsem narazil v podstatě na stejný problém, jako v případě G60.

Vydáno: 3.4.2010

Ihned poté, co jsem em dvacítku rozbalil, bylo jasné, že v porovnání s G60 bude horší. Tedy pouze z našeho pohledu. Jakkoliv může být tento přístroj doslova našlapán všemi možnými funkcemi, navigace na takto malém displeji ideální nebude, i kdyby byl vlastní software sebedokonalejší.

Malý ale šikovný?

Garmin-Asus Nüvifone M20 je totiž menší sourozenec G60. Kompaktní model dostal rozměry 95,3 x 52,5 x 12,8 mm, přičemž hmotnost je 99 g. Vzhledem k těmto hodnotám je pak celkem logické, že jinak velmi kvalitní displej (65 tisíc barev) nabízí pouze 2,8“. Jedna věc je tak zřejmá hned od začátku. Na rozdíl od G60, kde jsem se nemohl rozhodnout, zda testuju mobil nebo navigaci, v tomto případě se není o čem bavit. Do rubriky Navigace se vloudil mobilní telefon.

Nevadí, všude se dočtete, že se jedná o navigaci, která umí telefonovat, takže se kritéria testu měnit nebudou.  S rozměry displeje však souvisí ještě další nevýhoda, která mne za celou dobu testu vadila asi nejvíce. Ikony jsou velmi malé. Některé základní funkce sice lze ovládat prstem, ale ve velké většině případů se bez stylusu, který je mimochodem velmi elegantně ukryt v pravém dolním rohu, prostě neobejdete. No a jak asi tušíte, upravovat cokoli v momentě, kdy je přístroj připevněn na sklo a vy se musíte stylusem trefovat do miniaturních políček není úplně to pravé.  Všechny tyto nevýhody by měla odstranit novinka M10.

Klasika značky Garmin

Samotné navigování je bez výhrad. Systém značky Garmin určitě nezklame, i když se na trhu najdou lepší. Je celkem logické, že v této činnosti je M20 naprosto stejný jako G60. Bohužel také zde stále chybí mapové podklady, které by se daly využít pro pěší turistiku. Kompaktní rozměry telefonu přímo vybízejí k použití pro nějakou delší vycházku, ale patřičné mapy k dispozici nejsou. Jak ovšem na nedávné tiskové konferenci představitelé společnosti Garmin-Asus uvedli, na nápravě se usilovně pracuje.

Ačkoliv mé poznámky z tohoto testu obsahují hodnocení typu přesné a jasné pokyny, jednoduché zadávání adresy (ale musíte u toho používat stylus), určitá nevýhoda by se přeci jen našla. Je to pouze detail a zřejmě můj osobní problém, ale pokud se s navigací někde zamotám a ona mi každých dvacet sekund hlásí „přepočítávám“, pak bych ji nejradši vyhodil z okna. Dokonce i maximálně upovídaný Pavel Liška z Dynavixu v tomto případě bez řečí přepočítá trasu a hlásí dál.

Bez stylusu ani ránu

Garmin-Asus M20 využívá na rozdíl od G60 operační systém Windows Mobile. Také základní obrazovka je jiná, i když princip zůstal stejný. Opět je zde dominantní trojice ikon umožňující jednoduše vstoupit do menu pro telefonování, vyhledávání a zobrazení mapy. Právě telefonování je snad jediná věc, u které se lze obejít bez stylusu. Na téma ovládání přístroje se sluší ještě doplnit, že pod displejem je umístěna dvojice tlačítek a jakýsi joystick. Jak už ovšem bylo několikrát řečeno, ve většině případů vám toto stačit nebude.

No a jak zhodnotit vzhled přístroje jako takový? Mohu s klidným svědomím říci, že se mi M20 líbí. Působí elegantně a hodnotně. Z přední strany se vás tato telefonující navigace bude snažit zaujmout lesklou stěnou, což vypadá velmi efektně, ale běda jak vám začne do auta svítit sluníčko. Osobně mne pouze mrzí, že testovací kousek dorazil do redakce v obligátním černém provedení. V nabídce jsou také mnohem jasnější barvy (žlutá, červená, modrá).

Koupit či nekoupit

Garmin-Asus je specifický tím, že napevno implantoval navigaci do mobilních telefonů. To přináší výhody propojení klasických funkcí s navigování. Můžete tedy fotit 3 MPix fotoaparátem a vždy budete vědět, kde jste snímek pořídili, můžete si naopak stáhnout fotky a nechat se k místům navést, jednoduše můžete volat do právě vyhledaných hotelů a restaurací a takto bychom mohli ještě chvíli pokračovat. To vše a mnohem víc totiž tyto přístroje umožňují, má to ale háček. Já osobně jsem během testu tyto schopnosti potřeboval naprosto minimálně.

To je možná hlavní problém zkoušeného modelu, protože Garmin-Asus si tyto specifické vlastnosti cení v případě M20 ještě více, než u levnější a navigačně lepší gé šedesátky. Cena se krátce poté, co přístroj vstoupil na trh, pohybovala kolem 14 tisíc. V současnosti je nižší a dokonce se dá sehnat také za méně než 10 000 Kč, což na celou věc vrhá úplně jiné světlo a zařízení se najednou stává velmi zajímavé.

Raději HTC?

Jen pro zajímavost. Pokud bychom vycházeli z původní dosti vysoké ceny, pak se samozřejmě nabízí porovnání třeba s nějakým obdobně drahým HTC. Taková možnost, i když krátká, se mi během testovacího období naskytla a bohužel pro Garmin a Asus odhalila nedostatky jejich produktu. Asi největší rozdíl byl v tom, že HTC pracoval mnohem plynuleji. Nüvifone například při prohlížení fotek zdaleka tak rychlý nebyl a to samé lze říci o reakci na otočení z horizontální do vertikální polohy. Poskakující autíčko symbolizující na displeji mojí jízdu mne také příliš nepotěšilo.

Výsledné hodnocení dost záleží na tom, jaké máte priority. Pro užití do auta toto zařízení příliš vhodné není, a to především kvůli nutnosti používání stylusu a kompaktním rozměrům. Pokud ovšem chcete něco, co umí jednoduše vše, pak by mohl být Nüvifone M20 pro vás tím pravím. Jeho funkční výbavě se totiž jen tak nějaká navigace nevyrovná, a pokud narazíte na cenovou akci, pak určitě stojí za úvahu. Na závěr bych pro vás ovšem měl přátelskou radu. Vzhledem k tomu, že se každým dnem začne prodávat novinka M10, počkal bych si právě na ni. Dle prvních dojmů se zdá, že právě ona by mohla být tím nejlepším v nabíce.

Text: Lukáš Dittrich
Foto: Zuzana Procházková

Cena: 10 500 Kč

Plusy: Nadstandardní výbava, povedený vzhled.

Mínusy: Cena, příliš malý displej, nutnost ovládání většiny funkcí pomocí stylusu.

Obsah balení: zařízení Nüvifone M20, nabíječka 220 V, nabíječka 12 V, držák do auta, stereo headset, 2× baterie, datový kabel USB, 2 × stylus, obal, CD.

Garmin-Asus Nüvifone M20
2G připojení Tri-band GSM / GPRS / Edge 900/1800/1900
3G připojení 900/2100 HSPA 7,2 Mb/s
Ostatní připojení 802.11 b/g WLAN, Bluetooth 2.0+EDR, HFP, HSP, A2DP, AVRCP, mini USB 2.0
OS Windows Mobile 6.1 Professional (možnost upgradu na WM 6.5)
Fotoaparát 3Mpx fotoaparát s automatický ostřením a funkcí geo-tagging
Rozměry 95,3×52,5×12,8 mm
Displej 2,8″, 65 tisíc barev, TFT, dotykový
E-mail Push / Enterprise / POP3 / IMAP4 / SMTP
Internet Prohlížeč OPERA, HTML, WAP 1.2.1/2.0
Zprávy SMS / MMS / IM
Doba hovoru 3G: až 3,5 hodiny / 2G: až  2,8 hodiny
Mapové pokrytí Albánie, Andora, Bulharsko, Belgie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Česká republika, Chorvatsko, Kypr, Dánsko Německo, Estonsko, Španělsko, Finsko, Francie, Holandsko, Irsko, Itálie, Litva, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Lotyšsko, Maďarsko Makedonie, Moldávie, Monako, Norsko, Rakousko, Polsko, Portugalsko, Řecko, Rumunsko, San Marino, Švýcarsko, Slovinsko, Slovensko, Srbsko, Vatikán, Švédsko, Ukrajina, Spojené království.

 

Galerie